دانلود رایگان پرسشنامه سنجش نگرش با روش ترستون

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سنجش نگرش با روش ترستون ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
21
تعداد صفحات:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
نویسنده:
حمزه گنجی و همکاران
سال ساخت:
1391
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سنجش نگرش با روش ترستون

این پرسشنامه توسط حمزه گنجی ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی و اندازه گیری، اندازه گیری نگرش کارکنان نسبت به سازمانی که در آن کار می کنند می باشد.

این پرسشنامه دارای 21 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه نگرش به سازمان با روش ترستون تایید شده است.

نگرش مجموعه باورها، اندیشه ها و اعتقادی است که افراد نسبت به مسائل مختلف از خود نشان می دهند؛ نگرش با ارزیابی فرد از اتفاقات، فعالیت ها و رویدادهای مختلف در ارتباط است. نگرش افراد در مورد موضوعات مختلف می تواند مثبت یا منفی باشد.

یکی از مواقعی که نگرش افراد مهم است و مورد ارزیابی قرار می گیرد، نگرش کارمندان نسبت به سازمانی که در آن کار می کنند و محل کارشان می باشد. نگرش کارمندان به محل کارشان بسیار مهم و تاثیر گذار است.

وقتی از نگرش کارمندان در مورد محل کار یا شغلشان صحبت می کنیم، احساسی که آن ها در مورد شغل و اتفاقات مرتبط با شغلشان دارند را مورد بررسی قرار می دهیم. جالب است بدانید نگرش علاوه بر اینکه احساس فرد را در مورد موضوعی مشخص می کند بلکه شامل قضاوت و ارزیابی فرد هم می شود.

یک کارمند می تواند در مورد محل کار، سازمانی که در آن استخدام است، کارمندان آن سازمان، همکاران، وظایفی که در آن سازمان انجام می دهد، نگرش های متفاوتی داشته باشد. علاوه بر آن این فرد به عنوان یک کارمند می تواند در مورد خیلی از مسائل مختلف نظر و نگرش داشته باشد اما برای مدیران سازمانی، نگرش کارمند در خصوص سازمان اهمیت دارد.

به نظر شما، چرا نگرش کارمندان در مورد سازمانی که در آن کار می کنند، مهم است؟ نگرش کارمندان از سازمان مهم است چرا که بر رفتار کارمندان تاثیر می گذارد؛ نگرش و رفتار یک رابطه دوسویه دارند. هرچه نگرش کارمند به سازمان مثبت تر باشد، پیشرفت و یادگیری بیشتر در سطح فردی و سازمانی اتفاق میوفتد.

یکی از روش هایی که به وسیله آن نگرش کارمندان درون سازمان ارزیابی می شود، روش ترستون است. در این روش حدودا سی ایده و نظر در مورد گروه، بخش های مختلف و افراد در سازمان جمع آوری میشود؛ در این روش، نگرش های مثبت و منفی مختلفی وجود دارد.

در این روش یک نفر به عنوان داور، تمام اظهار نظرات را بررسی می کند و بر اساس یک مقیاس 7، 9 یا 11 درجه ای، نظرات را ار مثبت به منفی مرتب می کند. در ادامه نظر مثبت تر نمره بالاتر و نظر منفی تر نمره پایین تری را دریاقت می کند و حد فاصل این اظهار نظرات مورد بررسی قرار می گیرد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی و اندازه گیری، نگرش کارکنان نسبت به سازمانی که در آن کار می کنند داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه سنجش نگرش با روش ترستون