دانلود رایگان پرسشنامه دوسوگرایی در ابرازگرایی هیجانی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه دوسوگرایی در ابرازگرایی هیجانی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
6
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
کینگ و امونز
سال ساخت:
1990
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه دوسوگرایی در ابرازگرایی هیجانی

این پرسشنامه را کینگ و امونز در سال 1990 ساخته اند.

هدف از ساخت پرسشنامه دوسوگرایی در ابرازگرایی هیجانی ارزیابی اهمیت نقش دو سوگرایی در ابرازگری هیجان بوده است.

این پرسشنامه دارای 16 ماده سوال است؛  و دارای سه مولفه زیر است:

  • هیجان مثبت
  • هیجان منفی
  • صمیمیت

روایی و پایایی پرسشنامه دو سوگرایی در ابراز گرایی هیجانی تایید شده است.

شاید به توان گفت، یکی از عناصر مهم در برقراری ارتباط خوب با دیگران، بیان احساسات است. اینکه در ارتباطاتمان با دیگران صادق باشیم و بتوانیم احساساتمان را در کمال صداقت و به راحتی بیان کنیم، کمک بزرگی هم به خود و هم به طرف مقابل در ارتباطمان خواهیم کرد. صحبت از احساسات در بسیاری از موارد می تواند به افراد در داشتن ارتباطاتی سالم کمک کند و گره بزرگی از مشکلات در رابطه باز کند. بسیاری از چالش ها و مشکلات بین فردی افراد در روابطشان با دیگران از همین عدم بیان احساسات ناشی می شود.

دو سوگرایی در ابراز هیجان یعنی چه؟

در مقابل افرادی که که به راحتی می توانند احساسات خود را بر سر زبان بیاورند و در مورد احساسات خوشایند و ناخوشایند خود صحبت کنند، دسته ای دیگر از افراد هم وجود دارند که بیان احساسات برای آنان دشوار است. البته طبق مطالعات و تحقیقاتی که امونز و کینگ داشته اند، نمی توان به طور قطع گفت که عدم ابراز هیجانات به تنهایی می تواند برای افراد دردسر ساز باشد و قطعا مسائل دیگری وجود دارد که منجر به مشکلاتی در ابراز هیجان می شود و یکی از این مسائل مهم، دو سوگرایی در ابراز هیجانات است. فردی که دچار دو سو گرایی در ابراز هیجانات خود است، نوعی تعارض را تجربه می کند؛ این فرد هم تمایل به ابراز هیجانات خود دارد و در عین حال تمایل به عدم ابراز و یا بازداری هیجانی را هم تجربه می کند.

انواع دوسوگرایی در ابراز هیجان کدام اند؟

دوسوگرایی در ابراز هیجان در افراد می تواند انواع مختلفی را در بر بگیرد. مثلا فردی را در نظر بگیرید که علاقه مند به بیان احساساتش می باشد اما توانایی در بیان این احساسات ندارد. فرد دیگری ممکن است علاقه مند به ابراز هیجانات نباشد اما احساسات و هیجاناتش را ابراز کند. یک فرد دیگر ممکن است بتواند به راحتی هیجانات خودش را ابراز کند اما تنها کمی بعد از ابراز هیجاناتش احساس پشیمانی می کند و حس خوبی ندارد. جالب است بدانید اگر فردی در آزمون های ابراز هیجانی نمرات خوب و بالایی کسب کند، در دوسوگرایی ابراز هیجان نمره پایینی خواهد داشت و این دو مفهوم کاملا با یکدیگر در ارتباط منفی می باشند.

در صورت تمایل به ارزیابی مفهوم دو سوگرایی در ابراز گری هیجان که یکی از مولفه های سازگاری هیجانی می باشد، می توانید از این پرسشنامه معتبر استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه دوسوگرایی در ابرازگرایی هیجانی