دانلود پرسشنامه نگرش های ناکارآمد کودکان و نوجوانان دوالساندرو و بورتون (DAS-CA)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
6,000 تومان

دانلود پرسشنامه نگرش های ناکارآمد کودکان و نوجوانان دوالساندرو و بورتون (DAS-CA) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
18
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
دوالساندرو و بورتون
سال ساخت:
2006
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه نگرش های ناکارآمد کودکان و نوجوانان دوالساندرو و بورتون

این پرسشنامه توسط دوالساندرو و بورتون ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی نگرش های ناکارآمد کودکان و نوجوانان می باشد.

این پرسشنامه دارای 18 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه نگرش های ناکارآمد کودکان و نوجوانان (DAS-CA) تایید شده است.

نگرش های ناکارآمد

شناخت درمانی یکی از انواع درمان های روان شناختی می باشد؛ در شناخت درمانی به بررسی افکار و الگوهای غلط، بیمارگونه و ناخوشایند پرداخته می شود. افکار و باورهای بیمارگونه و غلط علت به وجود آمدن بسیاری از بیماری های روان شناختی می باشد. بر اساس مبانی شناخت درمانی، نگرش های ناکارآمد که در هر سنی اعم از کودکی و نوجوانی می تواند به وجود بیاید، حاصب همین الگوهای بیمارگونه افکار، رفتارها، هیجانات ناخوشایند است.
در شناخت درمانی افکار و نگرش ناکارآمد شناسایی و سپس برای اصلاح این نگرش ها تلاش می شود و این مهم ترین هدف در شناخت درمانی است.

بک جز پژوهشگرانی است که در مورد نگرش های ناکارآمد تحقیق و بررسی های انجام داد؛ او نگرش های ناکارآمد را باورها و دیدگاهی توصیف کرد که فرد را مستعد ابتلا به افسردگی می کند و باعث بروز آشفتگی روانی در فرد می شود. تجربیات فرد نسبت به خود و زندگی اش، در ایجاد این باورها نقش دارد.

نگرش های ناکارآمد باعث می شود فرد موقعیت های مختلف را بیش از حد منفی و ناکارآمد تصور کند.

بک اصطلاحی را تحت عنوان طرحواره های افسرده ساز مطرح کرد؛ این طرحواره ها دربرگیرنده انواع تحریف هایی است که افراد در سطوح مختلف شناختی به هنگام تجربه رویداد آسیب زا یا قرار گرفتن در یک موقعیت پرتنش با آن مواجه می شوند. طرحواره های افسردگی زا نوعی نگرش ناکارآمد هستند؛ این نگرش در تمام فرآیند و مراحل پردازش اطلاعات شامل دریافت اطلاعات، رمزگردانی، بازیابی اطلاعات از حافظه و محیط اطراف تاثیر می گذارد.
اگر اطلاعات بر مبنای طرحواره های افسردگی زا پردازش شوند، توانمندی های فرد را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث می شود که افراد نتوانند از امکانات و فرصت هایی که در اختیار دارند، به درستی استفاده کنند.

نگرش های منفی باعث می شود که فرد دیدگاه تیره و تاری نسبت به خود، آینده و زندگی اش داشته باشد؛ شاید افراد تصور کنند نگرش های ناکارآمد فقط مخصوص بزرگسالان است اما واقعیت آن است که نوجوانان و کودکان هم می توانند دچار این نگرش ها شوند.
از آنجایی که این نگرش ها تاثیر منفی زیادی بر روند زندگی نوجوان در زمان حال و آینده می گذارد، بهترین کار مراجعه به یک متخصص سلامت روان در جهت شناسایی و اصلاح این نگرش ها است.

در صورت تمایل به ارزیابی نگرش های ناکارآمد کودکان و نوجوانان می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید.