دانلود مقیاس ذهن اگاهی ورزشی دینات (MIS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,900 تومان

دانلود مقیاس ذهن اگاهی ورزشی دینات (MIS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
15
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
دینات
سال ساخت:
2014
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی مقیاس ذهن اگاهی ورزشی دینات (MIS)

این پرسشنامه توسط دینات و همکاران با هدف ارزیابی ذهن آگاهی در ورزش ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای 15 سوال و 3 بعد می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه ذهن آگاهی ورزشی (MIS) تایید شده است.

ذهن آگاهی

بیایید در ابتدای این مقاله به یک سوال مهم پاسخ دهید؛ آیا شما جز آن دسته از افرادی هستید که در زمان گذشته و اتفاقاتی که سپری کرده اید، زندگی می کنید یا برای زندگی در لحظه و اینجا و اکنون تلاش می کنید؟ اگر جز دسته دوم هستید، به شما تبریک می گوییم!

زندگی در لحظه و اینجا و اکنون معنای کوتاه ذهن آگاهی است و ذهن آگاهی تاثیر مثبت به سزایی بر سلامت روان دارد و روان شناسان تاکید زیادی بر آن دارند. افرادی که ذهن آگاهی بالایی دارند، تسلط بالایی بر احساسات و افکار خود داشته و می توانند آن ها را کنترل کنند.

ذهن آگاهی یعنی زندگی در زمان حال، لذت بردن از ثانیه ها، فراموش کردن گذشته و زندگی در اکنون بدون هیچ قضاوت و سرزنشی!

ذهن آگاهی باعث افزایش خودآگاهی، افزایش هوش هیجانی، کاهش اضطراب و استرس، افزایش بهره وری و اثربخشی، افزایش تمرکز و توجه، ارتقای کیفیت روابط، افزایش انعطاف پذیری فردی و غیره می شود. ذهن آگاهی از نشانه های افسردگی و اضطراب کم می کند و از میزان پریشانی روان شناختی می کاهد.

ذهن آگاهی علاوه بر تاثیر مثبتی که بر سلامت روان دارد به پویایی و فعالیت بیشتر ذهن کمک می کند؛ جالب است بدانید، روان شناسان ورزشی و متخصصان در حوزه ورزش، ورزشکاران را تشویق به انجام تمرینات ذهن آگاهی و زندگی در لحظه می کنند.

ذهن آگاهی تاثیر مستقیمی بر ارتقا عملکرد ورزشی دارد و باعث بهبود تمرکز می شود؛ ورزشکارانی که ذهن آگاهی بالایی دارند، کنترل حرکتی بالاتری دارند، قادر به حفظ عملکرد تعادلی خود می باشند و آمادگی جسمانی بالاتری نسبت به دیگر ورزشکارانی که سطح ذهن آگاهی آن ها کمتر است، دارند.

ذهن آگاهی در رشته های مختلف ورزشی تاثیر مثبت دارد و می تواند ورزشکار را نسبت به ورزش متعهد و پایبند کند. به منظور ارتقای ذهن آگاهی در ورزش، می توان از راهبردهایی استفاده کرد. برخی از راهکارهای موثر در این زمینه شامل، پذیرش درونی مانند افکار، هیجانات و حس های بدنی و روشن کردن اهداف و ارزش ها و توجه به نشانه های بیرونی می باشد.

هرچه ذهن آگاهی ورزشکار بیشتر شود عملکرد ورزشی او بیشتر شده و میزان تعادل او در مهارت های حرکتی و روانی افزایش خواهد یافت.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر ذهن آگاهی در ورزش داشته باشید، پیشنهاد می کنیم از این پرسشنامه استاندارد و معتبر که توسط دینات و همکارانش ساخته شده است، استفاده کنید.