دانلود مقیاس هیجان خواهی کودکان

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,000 تومان

دانلود مقیاس هیجان خواهی کودکان ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
6
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
مری فرانسیس روسو و همکاران
سال ساخت:
1993
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی مقیاس هیجان خواهی کودکان

این پرسشنامه توسط مری فرانسیس روسو و همکاران در سال 1993 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی هیجان خواهی در کودکان است.

این پرسشنامه دارای 20 سوال می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه هیجان خواهی کودکان تایید شده است.

هیجان چیست؟

روان شناسان هیجان را احساسات و واکنش های عاطفی تعریف می کنند؛ آمیگدال مسئول پردازش هیجانات در مغز است و هیجانات از سه مولفه، فیزیولوژیکی، شناختی و رفتاری تشکیل شده است. هر کدام از ما در طول روز، هیجانات مختلفی را بدون یادگیری و به صورت خودآگاه و ناخودآگاه تجربه می کنیم.

هیجانات که ارزش بقا دارند، به صورت ظاهری قابل مشاهده بوده و نمود بیرونی دارند؛ به عنوان مثال، زمانی که می ترسیم، هیجان ترس را تجربه می کنیم و به دنبال آن برخی نشانه های جسمانی همچون لرزش، تعریق، رنگ پریدگی و غیره را از خود نشان می دهیم و به همین دلیل، هیجان احساسی درونی با نمود بیرونی تعریف می شود.

یک اصطلاح مرتبط با هیجان، هیجان خواهی است؛ بسیاری از افراد تمایل به تجربه هیجانات دارند؛ مثل کسانی که علاقه مند به شهر بازی به دلیل تجربه هیجان هستند با انجام کارهای پر ریسک به دلیل هیجانی که دارد، برای آنان خوشایند است. هیجان خواهی نسخین باز توسط هانس آیزنک مطرح شد و یک صفت ارثی تلقی شد.

پس از او زاکرمن به بررسی هیجان خواهی پرداخت و آن را نیاز به تجربه احساسات و تجربیات مختلف، جدید، گاها سخت و پیچیده و تمایل به خطر کردن در جنبه های مختلف جسمانی یا فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی، قانونی و فرهنگی تعریف کرد.

هیجان خواهی به طور کلی یک صفت است و این صفت به معنای جستجوی هیجانات مختلف و تجربیات متنوع است. ریسک کردن، پذیرفتن خطر برای افراد هیجان خواه خوشایند است. هیجان خواهی یکی از ویژگی های افراد برون گرا می باشد. یک فرد هیجان خواه همیشه برای کسب تجربیات جدید آماده است.

زاکرمن بر این باور بود که این ویژگی مبنای بیولوژیکی و تکاملی دارد و آنچه منجر به تفاوت هیجان خواهی در افراد می شود، سطح بهینه هیجان در سیستم عصبی آن ها است. افرادی که هیجان خواهی بالایی دارند، سیستم فعال ساز هیجانی در آن ها فعالیت کمی دارد.

لازم به ذکر است که هیجان ارزش بقا دارد و برای ادامه زندگی به هیجانات نیاز داریم.

لازم به ذکر است، این پرسشنامه در کشور ایران توسط پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به معذورات فرهنگی و دیتی، مقیاس مرتبط به دارو و الکل پس از مشورت با سازنده این پرسشنامه حذف گردیده است، فلذا نسخه ایرانی استاندارد شده این پرسشنامه دارای 20 سوال است.
در صورت تمایل به ارزیابی هیجان خواهی در کودکان با توجه به ابعاد گفته، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.