دانلود رایگان پرسشنامه افسردگی زونگ (SDS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه افسردگی زونگ (SDS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ویلیام زونگ
سال ساخت:
1965
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه افسردگی زونگ (SDS)

این پرسشنامه توسط ویلیام زونگ در سال ۱۹۶۵ ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی شدت افسردگی در چهار سطح است.

این پرسشنامه دارای 20 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه افسردگی زونگ (SDS) تایید شده است.

در مورد سرماخوردگی روانی چه می دانید؟ آیا می دانستید افسردگی به دلیل شیوع بالایی که میان گروه های سنی مختلف دارد، به سرماخوردگی روانی شهرت دارد؟ افسردگی یک اختلال روان پزشکی نام آشنا است. عموم مردم نام این اختلال را شنیده و در مورد آن اطلاعاتی هرچند جزئی و کم دارند.

افسردگی چیست؟

افسردگی با علائمی همچون احساس غم و اندوه شدید شناخته می شود؛ اما غم و اندوه تنها نشانه های افسردگی نیستند. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، دچار تغییرات شدید خلق و خو می شوند؛ افسردگی خود جز اختلالات خلقی می باشد.

افسردگی باعث می شود که فرد میل و علاقه خود را برای ادامه زندگی از دست بدهند و بی لذتی را تجربه کند؛ بی لذتی که به آن آنهدونیا گفته می شود یکی از نشانه های افسردگی است؛ آنهدونیا باعث می شود که فرد دیگر از انجام فعالیت هایی که برایش لذت بخش بوده لذت نبرد.

تغییر اشتها از دیگر علائم افسردگی است؛ از دست دادن اشتها یا پرخوری می تواند الگوی اشتها و به دنبال آن وزن فرد را تغییر دهد. از دیگر سو افسردگی الگوی خواب را برهم می زند و این بدان معنا است که فرد مشکلاتی را در به خواب رفتن، در بیدار شدن یا به طور کلی خوابیدن تجربه می کند.

مبتلایان به افسردگی بیش از سایر افراد به مرگ فکر می کنند؛ آن ها آینده را تیره و تار و پوچ می بینند و ممکن است به اقدام به خودکشی داشته باشند؛ نتایج پژوهش ها نشان می دهد، خودکشی در مبتلایان به افسردگی زیاد است. همچنین، احساس گناه از دیگر علائم شایع این بیماری می باشد.

افسردگی باعث می شود فرد احساس درماندگی و ناامیدی داشته باشد، روحیه جنگندگی خود را از دست بدهد و نسبت به آینده بدبین شود و در نتیجه تلاشی برای تغییر وضعیت زندگی اش نکند.

شیوع افسردگی در زنان و مردان نسبتا یکسان است؛ افسردگی در بازه سنی مختلف از کودکی تا سالمندی دیده می شود. عدم درمان این بیماری می تواند تاثیر منفی بر وضعیت و عملکرد فرد در زندگی داشته باشد. سنجش افسردگی در وهله اول به وسیله پرسشنامه های روان شناختی ممکن است؛ ده ها پرسشنامه معتبر برای ارزیابی افسردگی وجود دارد که پرسشنامه افسردگی زونگ (SDS) یکی از این پرسشنامه ها است.

از این پرسشنامه بیشتر به‌  عنوان یک وسیله نیمه سازمان یافته توسط مصاحبه‌ گر برای رتبه بندی افسردگی استفاده می‌ شود. در صورت تمایل به ارزیابی افسردگی می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه افسردگی زونگ (SDS)