دانلود پرسشنامه مهارت های ارتباطی زناشویی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
3,500 تومان

دانلود پرسشنامه مهارت های ارتباطی زناشویی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
36
تعداد صفحات:
6
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
معصومه ماوردی جاغرق
سال ساخت:
1388
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه مهارت های ارتباطی زناشویی

این پرسشنامه توسط معصومه ماوردی جاغرق ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی مهارت های ارتباطی زناشویی می باشد.

این پرسشنامه دارای 36 سوال است.

روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

مهارت های زناشویی

روابط بین فردی اهمیت زیادی در زندگی دارند و اساس رابطه ما با دیگران را تشکیل می دهند؛ ما برای رشد و ارضای نیازهای اساسی خود به دیگران نیاز داریم و در محیط های اجتماعی رشد پیدا می کنیم.

ارتباطات سازنده و موثر به توسعه فردی و بهبود کیفیت زندگی کمک می کنند و بالکعس، ارتباطات ضعیف به عنوان مانعی بزرگ بر سر راه پیشرفت عمل می کنند و حتی منجر به سلب آرامش و آسایش می شوند.

یادگیری مهارت های برقراری ارتباط می تواند به افراد در روابط مختلف کمک کند؛ بسیار مهم است که در روابط زناشویی همانند دیگر روابط مهارت های برقراری ارتباط را یاد بگیریم. مهارت های ارتباطی زناشویی به داشتن ارتباط بهتر زوجین با یکدیگر کمک می کند و باعث ارتقای کیفیت زندگی می شود.

هرچه زوجین مهارت های ارتباطی را بهتر بیاموزند سازگاری و رضایت بیشتری از زندگی خواهند داشت؛ در هر زندگی مشترک تعارض و چالش هایی وجود دارد. زن و شوهر از دو فرهنگ متفاوت با افکار متفاوت با یکدیگر ازدواج کرده و ممکن است چالش های متفاوتی را داشته باشند و تنش هایی را تجربه کنند.

هرچه زوجین مهارت های ارتباطی زناشویی را بیشتر فرا بگیرند و در این خصوص آموزش ببیند احتمال به وجود آمدن سو تفاهم، درگیری، تضاد و تعارض کمتر خواهد بود و احتمال حل مسائل زناشویی به روش منطقی بیشتر خواهد بود.

روان شناسان زوج درمانگر با بررسی و مشاهده زوجین مختلف به این نتیجه رسیده اند که، آنچه باعث تمایز یک زندگی زناشویی موفق از غیر موفق می شود، روش ارتباطی زوجین با یکدیگر است و زندگی زناشویی تا حد زیادی تحت تاثیر روش ارتباط و ارتباط زناشویی قرار می گیرد.

بر اساس نتایج پژوهش های به دست آمده، مشکلات ارتباطی یکی از مهم ترین علل طلاق عاطفی یا  طلاق رسمی در زوجین است. بنابراین، افزایش روز افزون درگیری و تنش میان زوجین و افزایش خطر جدایی زوجین از یکدیگر، به اهمیت یادگیری مهارت های ارتباطی تاکید می کند.

ازدواج و پیوند زناشویی یک پیوند مهم و مقدس است؛ زوجین باید نهایت تلاش خود را برای حفظ این پیوند داشته باشند و رابطه زناشویی خود را استحکام ببخشند. یادگیری مهارت های گفتاری، شنیداری، ارتباط غیر کلامی به برقراری ارتباط زناشویی بهتر کمک می کند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر، مهارت های ارتباطی زناشویی داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر که توسط این محقق ساخته شده است، استفاده کنید.