دانلود رایگان پرسشنامه ترس از ازدواج

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه ترس از ازدواج ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
30
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
10
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ریچارد بنکس
سال ساخت:
2007
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه ترس از ازدواج

این پرسشنامه توسط ریچارد و همکاران در سال 2007 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی دلایل ترس از ازدواج در جوانان می باشد.

این پرسشنامه دارای 30 سوال و 10 بعد است.

روایی و پایایی پرسشنامه ترس از ازدواج تایید شده است.

ترس از اردواج یا گاموفوبیا

فوبیا که به آن هراس نیز گفته می شود، یک اختلال روان شناختی شایع که جز اختلالات اضطرابی است، می باشد. این اختلال در سراسر دنیا، شیوع بالایی دارد. شاید خود شما هم جز افرادی باشید که مبتلا به فوبیا هستید یا در اعضای خانواده خود فردی را می شناسید که فوبیا دارد!

ترسی که شدید، غیر منطقی، غیرقابل توجیح باشد، فوبیا نام دارد. فوبیا محدود به چند نوع خاص نبوده و انواع مختلفی دارد؛ شاید نزدیک به ده ها نوع فوبیا وجود داشته باشد؛ از فوبیای حیوانات، ارتفاع، خون و موفقیت گرفته تا فوبیای ازدواج!

شاید برایتان عجیب باشد اما افرادی وجود دارند که از ازدواج کردن می ترسند و ترس آن ها آنقدر شدید است که از ازدواج با فرد دیگر برای همیشه صرف نظر می کنند! گاموفوبیا یا ترس از ازدواج، یکی از انواع رایج فوبیا بوده که توسط روان شناسان مورد بررسی قرار گرفته است.

دلایل ابتلا به گاموفوبیا متفاوت است؛ تجربیات گذشته، مشاهده تجربیات منفی در مورد ازدواج در محیط خانواده یا اعضای فامیل ترس از ازدواج را در افراد تقویت می کند. فردی که مبتلا به گاموفوبیا می باشد به هنگام فکر کردن در مورد ازدواج، اضطراب و تنش شدیدی را تجربه می کند، تجربه علائم جسمانی همچون تعریق، لرزش اندام ها، حالت تهوع، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و غیره در این افراد رایج است.

خوشبختانه گاموفوبیا قابل درمان است؛ روان درمانی یا بهره گیری از برخی راهکارهای درمانی موثر، به کاهش نشانه ها و درمان این فوبیا در افراد کمک می کند.

ریچارد و همکارانش ترس از ازدواج را با ده عامل در ارتباط می دانند؛ بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات آن ها و آنچه در این پرسشنامه آمده، عوامل محیطی، دوستان و آشنایان و اقوام، ترس از سرخوردگی و نا امیدی از ازدواج، تجربه شکست در روابط قبلی، عدم توانایی در حفظ روابط و دوام آن ها، شک و تردید در انتخاب فرد مقابل، توقع والدین از فرد، تمایل و میل شدید به مجرد بودن و ترس از فناپذیری عشق و از بین رفتن محبت از جمله ابعاد مرتبط با ترس از ازدواج می باشد.

به نظر شما، چه عوامل دیگری باعث ترس از ازدواج می شود؟ چرا افراد ترجیح می دهند مجرد بمانند و از ازدواج کردن واهمه دارند؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر، دلایل مختلف ترس از ازدواج در جوانان داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه که توسط ریچارد و همکارانش ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه ترس از ازدواج