دانلود رایگان پرسشنامه حساسیت خانواده به فرزند

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه حساسیت خانواده به فرزند ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
101
تعداد صفحات:
10
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه حساسیت خانواده به فرزند

این پرسشنامه توسط آزمایشگاه دانشگاه شهید بهشتی ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان حساسیت والدین نسبت به فرزندان است.

پرسشنامه حساسیت خانواده به فرزند دارای 101 سوال است.

واقعیت این است که هر فرزندی برای پدر و مادرش عزیز است و هر خانواده ای نسبت به اعضای خودش، حساس است. حساسیت والدین به فرزندان امری طبیعی است و در بیشتر خانواده ها دیده می شود. میزان حساسیت خانواده به فرزند در خانواده های مختلف متفاوت است. ممکن است یک پدر و مادر نسبت به فرزند خود حساسیت بالایی داشته باشند و پدر و مادر دیگر درجه حساسیت کمتری به فرزند خود داشته باشند. همانگونه که حساسیت پایین به فرزندان دردسر ساز است، حساسیت بیش از اندازه به آن ها می تواند مشکل آفرین باشد.

والدینی که حساسیت بالایی به فرزندان دارند، به طور مداوم از فرزند خود مراقبت و محافظت می کنند، تمام تلاش خود را برای انجام درخواست های فرزند می کنند، کنترل زیادی بر فرزند دارند و اعمال نفوذ آن ها بر فرزند زیاد است. شاید قصد والدین فقط مراقبت و محافظت از فرزند باشد اما در نهایت تمام این رفتارهایی که به واسطه حساسیت والدین بر فرزند اعمال می شود، باعث عدم شکل گیری و رشد شخصیت فرزند می شود. حساسیت بیش از اندازه باعث می شود فرزندان به خانواده متکی و وابسته باشند و اعتماد به نفس و عزت نفس آن ها به درستی شکل نگیرد. خانواده های حساس احتمال دارد مشکلات فرزندانشان را بیش از اندازه تصور کنند، انتظارات زیادی از فرزند خود داشته باشند و در شرایط مختلف از فرزند خود توقع زیادی داشته باشند.

در مقابل زمانی که والدین نسبت به رفتار و اعمال فرزند خود حساس نیستند، کودکان متکی به خود و به نوعی آزاد تربیت می شوند. در این صورت فرزند به نظرات پدر و مادر توجهی نخواهد داشت، در امور مختلف با آن ها مشورت نخواهد کرد و به طور کلی ممکن است خانواده و والدین در این فرزندان نادیده گرفته شود. در برخی موارد دیده شده است که کودک، زحمات والدینش را نادیده می گیرد.

بهترین حالت آن است که حساسیت نسبت به فرزند نه آنقدر زیاد باشد که فرزند از حساسیت شما آسیب ببیند و نه آنقدر کم باشد که فرزند خانواده خود را نادیده بگیرد. خانواده های باید در حد تعادل و به اندازه معقول نسبت به فرزندان خود حساس باشند. حساسیت به اندازه، به رشد فرزند کمک می کند.

آیا فرزندی دارید؟ تا په اندازه بر فرزندتان و هر آنچه که به او مربوط است، حساسیت دارید؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر میزان حساسیت والدین نسبت به فرزندان داشتید، می توانید از پرسشنامه حساسیت خانواده به فرزند استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه حساسیت خانواده به فرزند