دانلود پرسشنامه درد مک گیل (MPQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه درد مک گیل (MPQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
4
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
سال ساخت:
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه درد مک گیل (MPQ)

این پرسشنامه توسط مک گیل برای ارزیابی میزان درد ساخته شده است.

در این پرسشنامه 20 مجموعه عبارت در مورد درد بیان شده و مولفه های:

  • ادراک حسی درد
  • ادراک عاطفی درد
  • ادراک ارزیابی درد
  • دردهای متنوع و گوناگون مورد ارزیابی قرار می گیرد.

روایی و پایایی پرسشنامه درد مک گیل (MPQ) تایید شده است و این پرسشنامه دارای نمره گذاری است.

درد چیست؟

اولین کلمه ای که پس از تحمل دوره هایی از بیماری به ذهن شما می آید، چیست؟ زمانی که این سوال از افراد مختلف پرسیده می شود،اغلب جواب مشخصی از آنان دریافت می شود و این جواب چیزی جز کلمه درد نیست. پر واضح است که افراد به هنگام بیماری و یا آسیب دیدگی و جراحت متحمل یک حالت ناخوشایند منفی به نام درد می شوند. تجربه ی این احساس که همه ی ما آن را به نام درد می شناسیم، برای هر فردی طبیعی است و نمی توان انکار کرد که هیچ فردی درد را تجربه نمی کند. مواقع مختلفی وجود دارد که در آن افراد ممکن است درد بکشند؛ مواردی غیر از مواقع بیماری، مثلا ممکن است کودکی در بازی فوتبال زمین بخورد و در نتیجه ی آن دردی را حس کند و یا ممکن است مادری دست خود را با چاقو ببرد و در پی آن متحمل درد شود، ممکن است در اثر حواس پرتی از روی صندلی بیفتیم و در پی آن دست ما آسیب ببیند و درد بکشیم و مواردی این چنینی که ممکن است برای هر فردی روی دهد.

انواع درد کدام اند؟

  • درد ها انواع مختلفی دارند. شدت درد نیز در افراد کاملا متفاوت است. برخی درد ها سطحی می باشند؛ در درد سطحی در سطح پوست اتفاق می افتد مثل زمانی که پشه ای ما را نیش می زند و یا کسی ما را نیشگون می گیرد؛ عموما این درد ها سریعا از بین می روند.
  • درد دیگری می تواند شامل درد عمیق تر باشد مثل یک بریدگی با چاقو، درد احساس می شود و خوب ممکن است تحمل آن در دقایق اولیه سخت هم باشد اما به مرور از شدت آن کاسته می شود.
  • نوع دیگر درد، درد مزمن است. در این نوع از درد، نمی توانیم بگوییم که درد کی تمام می شود، این نوع از درد به مدت طولانی در افراد وجود دارد و مثلا ممکن است از مدت آن شش یا هفت ماهی گذشته باشد. فردی را در نظر بگیرید که دچار سوختگی شده است و از این سوختگی مدت زمانی است که در رنج است.
  • از درد حاد می توان به عنوان درد دیگری یاد کرد. درد حاد اصولا در افرادی که بیمار هستند و یا دچار جراحت و آسیب می باشند، دیده می شود. درد حاد می تواند مقطعی باشد یعنی مواقعی حس شود و مواقع دیگر التیام یابد.

بنابراین درد انواع مختلف و شدت گوناگونی دارد و در هر فردی هم بر اساس آستانه ی تحمل آن فرد می تواند متفاوت حس شود. اگر تمایل به ارزیابی درد دارید می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.