دانلود رایگان پرسشنامه سنجش میزان لجبازی کودکان (نسخه والدین و مربیان)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سنجش میزان لجبازی کودکان (نسخه والدین و مربیان) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
15
تعداد صفحات:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سنجش میزان لجبازی کودکان (نسخه والدین و مربیان)

این پرسشنامه یک پرسشنامه محقق ساخته است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان لجبازی کودکان می باشد.

پرسشنامه سنجش میزان لجبازی کودکان (نسخه والدین و مربیان) دارای 15 سوال است.

لجبازی در کودکان

روان شناسی کودک و نوجوان به صورت تخصصی مسائل مرتبط با کودکان و نوجوانان را بررسی می کند و به درمان اختلالات روان شناختی که دوره کودکی و نوجوانی می پردازد. ویژگی های رفتاری مثبت و منفی کودکان در حیطه این رشته، مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت لزوم راهکارهای متفاوتی برای آن ها ارائه می شود.

یکی از ویژگی های رفتاری که به کرات در کودکان دیده می شود و توسط روان شناسان کودک مورد ارزیابی قرار می گیرد، لجبازی است. اگر با کودکان در تعامل باشید، قطعا متوجه این ویژگی رفتاری در آن ها شده اید. والدین و مربیان مهد کودک یا معلمان مدرسه، بیش از هر فرد دیگری، مشاهده گر رفتار لجبازی در کودکان هستند.

لجبازی را یک ویژگی اکتسابی می توانیم فرض کنیم؛  کودک لجباز برای انجام یک فعالیت خاص که هر فعالیتی می تواند باشد، مصمم است و اصرار بیش از حد دارد، به طوری که حرف یا پیشنهاد دیگران مانع از انجام لجبازی نمی شود. به عبارت دیگر کودکی که لجباز است، گرایش مداومی به لج کردن بر سر مسائل مختلف دارد. کودک لجباز در مقابل پذیرش ایده ها، سخنان و نظرات بزرگسالان یا همسالان مقاوت زیادی دارد.

بر اساس نظر روان شناسان و کارشناسان علوم تربیتی، لجبازی یک ویژگی طبیعی در کودکان است؛ شما نمی توانید لجبازی را یک اختلال یا عارضه جدی در نظر بگیرید مگر اینکه از حد نرمال و طبیعی خارج شود و به عبارتی حالت مهار گسیخته به خود بگیرد.

زمانی که کودکان تمایل به آزادی عمل، کسب استقلال و خومختاری دارند، لجبازی در آن ها شکل می گیرد، در واقع می توان لجبازی را یک ویژگی مرتبط با کسب استقلال شخصیتی در نظر بگیریم. فراموش نکنید رفتار والدین می تواند میزان لجبازی کودک را تشدید کند. زمانی که والدین رفتار نامناسبی با کودک دارند و به عبارتی راهکارهای کنترل و کنار آمدن با لجبازی را بلد نیستند، لجبازی را در کودک تشدید می کنند. به عبارت ساده تر، گاهی رفتار و طرز برخورد والدین، تنبیهی که برای کودک در نظر می گیرند، منجر به لجبازی بیشتر فرزند می شود.

والدین باید برای کودک خود حق انتخاب قائل شوند، برای برقراری ارتباط صمیمانه با او تلاش کنند، به صحبت های فرزند خود، خوب گوش دهند و از لجبازی متقابل و آسیب زننده پرهیز کنند. در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر میزان لجبازی کودکان داشتید، می توانید از پرسشنامه استاندارد و معتبر میزان لجبازی کودکان (نسخه والدین و مربیان) استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه سنجش میزان لجبازی کودکان (نسخه والدین و مربیان)