دانلود رایگان پرسشنامه سنجش ولع هرویین تیفانی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سنجش ولع هرویین تیفانی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
45
تعداد صفحات:
11
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
تیفانی و همکاران
سال ساخت:
1995
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سنجش ولع هرویین تیفانی

این پرسشنامه توسط تیفانی، سینگلتون، هارتزن و هیننگفلود در سال 1993 ساخته شده است.

این پرسشنامه به ارزیابی ولع مصرف هروئین در بیماران وابسته به این ماده می پردازد.

پرسشنامه سنجش ولع هرویین تیفانی دارای 45 سوال و 5 خرده مقیاس:

  • تمایل به مصرف
  • قصد و برنامه ریزی برای مصرف
  • انتظار نتایج مثبت از مصرف مواد
  • انتظار رهایی از علائم ترک
  • عدم کنترل بر مصرف می باشد.

روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر شامل طیف متفاوتی از موادی است که، در صورت مصرف منجر به احساس سرخوشی در فرد می شود. یکی از ویژگی های مواد مخدر، تسکین درد می باشد. فردی که مصرف کننده مواد مخدر می باشد، به مصرف این مواد اعتیاد دارد و مصرف مداوم مواد مخدر منجر به وابستگی در او می شود. مصرف مواد مخدر در دراز مدت، تاثیرات نامطلوبی بر جسم و روان فرد دارد و می تواند عملکرد جسمانی و شناختی فرد را مختل کند. یکی از انواع مواد مخدر، هروئین می باشد.

فردی که به مصرف هروئین اعتیاد دارد، وابستگی و ولع مصرف در او به خوبی دیده می شود.

هروئین چیست؟

هروئین جز مواد مخدر دسته بندی می شود. این ماده، از گیاه خشخاش به دست می آید. با تغییر مرفین می توان هروئین تولید کرد. استعمال این ماده به شدت خطرناک است و ممکن است منجر به ایست تنفسی و مرگ در فرد شود. این ماده جز مواد به شدت اعتیاد اور است. استعمال هروئین به صورت، تزریقی می باشد.

تاثیرات مصرف هروئین

هروئین تاثیرات نامطلوبی همچون، عفونت، خارش پوستی، سوزش پوستی، استفراغ، تهوع، عفونت های خونی، آسیب به قلب و عروق قلبی، آسیب به کبد و کلیه، سوء تغذیه را دارد. فردی که هروئین مصرف می کند، گرچه شاید سخت اما می تواند این ماده مخدر را ترک کند.

با بررسی رفتار افرادی که به مصرف مواد مخدر، اعتیاد داشته اند، برخی از رفتار های مشترک در آن ها دیده شد است. برای مثال، در موقعیت های مختلف، مقاومت در برابر عدم مصرف مواد هنگامی که مواد در دسترس آن ها بوده است، سخت بوده است. یا مصرف هروئین برای بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد، خوشایند بوده است. تعدادی از این افراد گزارش داده اند، وقتی هروئین مصرف می کنند، در لحظه بسیار حس خوب و خوشایندی را تجربه می کنند و همین احساس منجر به ولع مصرف در آن ها می شود. دسته ی دیگری از افراد اذعان داشته اند، هرگاه هروئین مصرف می کردند، خیلی بهتر می توانستند، امور زندگی و کاری خود را کنترل کنند. در مقابل افراد دیگری هم بودند که بر این باورند، می توان میزان مصرف مواد مخدر در خود را کنترل کنند و اگر مقدای هروئین در دسترس داشته باشند، توانایی مقاومت در برابر مصرف مواد را دارند.

اگر تمایل به ارزیابی سنجش ولع هروئین یا سو مصرف مواد، دارید، می توانید از این پرسشنامه ی معتبر که توسط تیفانی و همکارانش ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه سنجش ولع هرویین تیفانی