دانلود پرسشنامه علایم اعتیاد (علایم هشدار دهنده برای خانواده)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه علایم اعتیاد (علایم هشدار دهنده برای خانواده) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
سال ساخت:
1392
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه علایم اعتیاد (علایم هشدار دهنده برای خانواده)

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی علائم اعتیاد (ارزیابی میزان احتمال اعتیاد فرد) می باشد.

این پرسشنامه دارای 20 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه علایم اعتیاد (علایم هشدار دهنده برای خانواده) تایید شده است.

یک تعریف ساده و قابل فهم از اعتیاد، وابستگی روانی و فیزیکی به ماده ای است که فرد به آن اعتیاد دارد. فرد به اصطلاح معتاد، دل مشغولی دائمی را نسبت به مصرف مواد مخدری که به آن اعتیاد دارد، تجربه می کند. اعتیاد فرد می تواند به سیگار، تریاک، ماریجوآنا، هروئین و کوکائین باشد.

واقعیت این است که، فرقی نمی کند که فرد، معتاد به چه ماده ای باشد، کمی پس از گذشت زمان، نشانه های ابتلا به مواد مخدر و اعتیاد در فرد قابل مشاهده خواهد شد. در این خصوص خانواده و افرادی که به فرد نزدیک هستند ممکن است با چالش های جدیدی در این باره رو به رو شوند. اگر خانواده ها و دوستان نزدیک فرد ابتلا به اعتیاد، از نشانه های روانی و فیزیولوژیکی اعتیاد آگاه باشند، می توانند قبل از پیشروی علائم و زیاد شدن شدت اعتیاد، به فرد کمک کنند و روند ترک را پیگیری کنند.

یکی از واضح ترین نشانه های ظاهری که در افراد درگیر با اعتیاد دیده می شود، عدم رسیدگی به وضعیت ظاهری، پوشش و بهداشت است. همچنین نوسانات خلقی و تحریک پذیری خلق در این افراد به وضوح دیده می شود. یکی از نکات ابتلا به اعتیاد، احتمال ابتلا همزمان به اختلال افسردگی است.

درگیری با اعتیاد در نتیجه به بی انگیزگی و بی توجهی به دیگران و زندگی منجر می شود. از جمله دیگر علائمی که در یک فرد معتاد می توانید مشاهده کنید، کاهش یکباره وزن است چرا که الگوی اشتها و تغذیه در این فرد تغییر کرده است. فرد درگیر با اعتیاد، دچار ضعف و عدم تعادل می شود. گیچ بودن، درک نادرست از موقعیتی که فرد در آن قرار دارد، خواب آلوده بودن، داشتن زخم های پوستی و لک های پوستی، چشم های قرمز، تغییر حالت مردمک چشم به شکل سوزنی، تجربه تشنج و رعشه و آبریزش بینی از جمله نشانه های درگیری با اعتیاد در افراد مبتلا است.

اگر متوجه عدم تمایل فرد برای شرکت در فعالیت های مختلف مورد علاقه شدید، رفتارهای مشکوک و مرموزی از فرد دیدید، احساس کردید فرد نسبت به مسئولیت هایش در خانه، محل کار بی تفاوت است، دروغگویی می گوید و پنهان کاری می کند، تنهایی را به بودن با دیگران ترجیح می دهد و با افت شدید عملکرد تحصیلی یا شغلی مواجه است، بروز احتمالی اعتیاد را در فرد نادیده نگیرید.

در صورتی که تمایل به ارزیابی علائم اعتیاد داشتید، می توانید از پرسشنامه علایم اعتیاد (علایم هشدار دهنده برای خانواده) استفاده کنید.