دانلود پرسشنامه فشار مراقبتی نواک و گست

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,200 تومان

دانلود پرسشنامه فشار مراقبتی نواک و گست ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
24
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
نواک و گست
سال ساخت:
1989
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه فشار مراقبتی نواک و گست

این پرسشنامه توسط نواک و گست در سال 1989 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی فشار مراقبتی می باشد.

این پرسشنامه دارای ۲۴ سوال و پنج زیر مقیاس:

  • فشار مراقبتی وابسته به زمان
  • فشار مراقبتی تکاملی
  • فشار مراقبتی جسمی
  • فشار مراقبتی اجتماعی
  • فشار مراقبتی احساسی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه فشار مراقبتی نواک و گست تایید شده است.

زمانی که سلامت جسمانی تهدید شود، موقعیت فرد تغییر می کند؛ زمانی که ما بیمار می شویم و سلامت جسمانی ما تحت تاثیر قرار می گیرد، شرایط زندگی ما تا حد زیادی تغییر می کند اگر بیماری جسمانی خفیف باشد، تغییر شرایط موقتی و اگر به بیماری های سخت تری دچار شویم، شرایط برای مدت زمان طولانی تر می تواند برای ما سخت شود. البته سختی شرایط فقط متوجه فرد بیمار نخواهد بود و زندگی اطرافیان بیمار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. اولین چیزی که یک فرد بیمار به آن نیاز دارد، یک مراقب یا پرستار است. در اغلب موارد اعضای نزدیک خانواده یا دوستان صمیمی مسئولیت مراقبت از بیمار را بر عهده می گیرند. مراقبت از بیمار با سختی هایی همراه است و قطعا تاثیراتی بر سلامت روان و جسم مراقب دارد.

فشار مراقبتی یعنی چه؟

مراقبت از بیمار می تواند ایجاد کننده یک مسئله مهم به نام فشار مراقبتی باشد. فشار مراقبتی در مراقبان بیمار، بر سلامت روان تاثیر می گذارد. فشار مراقبتی تاثیر منفی است که بر زندگی مراقب در اثر مراقبت از بیمار وارد می شود. مراقبت از یک بیمار با بیماری های حاد مانند، سرطان، اختلال و نارسایی در کلیه و غیره می تواند در فرد مراقب استرس، اضطراب ایجاد کند یا فرد مراقب را با علائم افسردگی رو به رو سازد.

مراقبت از بیماران می تواند در فرد پرستار فرسودگی ایجاد کند. زمانی که مراقب نتواند به انجام فعالیت های روزانه اش بپردازد، نتواند با دیگران ارتباط برقرار کند، تفریحات او محدود شود، عملکرد روزانه اش مختل شود، دچار فشار مراقبتی می شود و بالطبع رویارویی با فشار مراقبتی یک چالش بزرگ است که هر فردی نمی تواند از عهده آن بربیاید و همین مسئله باعث نگرانی پزشکان می شود. اگر فشار مراقبتی افزایش پیدا کند، فرد مراقب دچار انزوا از اجتماع و خانواده می شود، توان مراقبت بیشتر از بیمار را نخواهد داشت، حمایت های اجتماعی اش را از دست خواهد داد و این موارد فقط چندین نمونه از تاثیرات منفی فشار مراقبتی است.

بنابراین، تاجایی که امکان دارد، نگهداری از بیمار باید توسط چند مراقب انجام شود تا مراقبان دچار فشار مراقبتی نشوند و وظایف مراقبت از بیمار میان مراقبان مختلف تقسیم شود. آیا تجربه مراقبت از بیمار را داشته اید؟ آیا تا به امروز متحمل فشار مراقبتی شده اید؟  در صورت تمایل به ارزیابی متغیر فشار رقابتی می توانید از پرسشنامه فشار مراقبتی نواک وگست استفاده کنید.