دانلود رایگان پرسشنامه مقابله مذهبی پارگامنت (RCOPE)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مقابله مذهبی پارگامنت (RCOPE) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
14
تعداد صفحات:
3
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
پارگامنت
سال ساخت:
2000
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه مقابله مذهبی پارگامنت (RCOPE)

این پرسشنامه توسط پارگامنت در سال 2000 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی مقابله مذهبی افراد در مقابل یک رویداد منفی در زندگی می باشد.

پرسشنامه مقابله مذهبی پارگامنت (RCOPE) دارای 100 سوال بوده و 17 خرده مقیاس دارد. این پرسشنامه فرم کوتاه می باشد و دارای 14 سوال است. روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

یکی از مسائلی که همواره در انسان ها دیده می شود، باور به خداوند و تکیه بر لطف و عنایت او در مواقع سختی و مشکلات است. فارغ از این مسئله که فرد از چه مذهبی پیروی می کند و دین او چه می باشد، در مواقع بحرانی و سخت زندگی همان فرد می تواند به خداوند توکل کند و با اعتماد بر او سعی برحل مشکل و گذر از آن مشکل داشته باشد.

انواع سبک های مقابله ای مذهبی

افراد مختلف می توانند در رویارویی با مسائل مختلف سبک های مقابله ای مذهبی مختلفی را اتخاذ کنند. این سبک ها بسته به باور و اعتقاد فرد می تواند در هر فردی کاملا متفاوت باشد. از انواع سبک های مقابله مذهبی می توان به:

  • سبک مقابله مذهبی مثبت
  • سبک مقابله مذهبی منفی نام برد.

سبک مقابله مذهبی مثبت کدام است؟

فردی که دارای سبک مقابله ای مثبت مذهبی می باشد، در هنگام مواجه شدن با رویداد های منفی در زندگی، به خداوند توکل کرده و با تکیه بر خداوند سعی می کند که با مشکلاتش رو به رو شود. در واقع فردی که این سبک مقابله ای را دارد، به خداوند ایمان قلبی دارد و مطمئن است که خداوند در مواقع سختی به او کمک خواهد کرد. این فرد به رابطه ی خوب خودش با خداوند ایمان دارد و معتقد است که خداوند همیشه او را مورد لطف و عنایت خودش قرار می دهد و در حال مواظب او می باشد.

سبک مقابله مذهبی منفی کدام است؟

فردی که در مواجهه و رویارویی با مشکلات از این سبک مقابله ای استفاده می کند، به نوعی می توان گفت به خداوند اطمینان کافی ندارد و رابطه ی او با خدای خود در این نوع سبک مطمئن نیست و به گونه ای می توان گفت حالت اجتنابی دارد. این فرد ممکن است در زمانی که با سختی ها مواجه می شود خودش را فردی تنها بداند و از این موضوع اطمینان داشته باشد، که خداوند او را کمک نخواهد کرد. این فرد ممکن است به حضور و لطف خداوند شک داشته باشد و یا بر این باور باشد که خداوند با کمک نکردن به او قصد تنبیه کردن و یا مجازات او را دارد.

سبک مقابله ی مذهبی شما به هنگام رویارویی به مشکلات چیست؟ زمانی که با مشکلات روبه رو می شوید، چگونه فکر می کنید؟ اگر تمایل به ارزیابی سبک مقابله ای مذهبی خود داشتید می توانید از این پرسشنامه که فرم کوتاه هم می باشد استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مقابله مذهبی پارگامنت (RCOPE)