دانلود پرسشنامه معنای زندگی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه معنای زندگی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
10
تعداد صفحات:
2
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
استایگر و فرایزر
سال ساخت:
2006
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه معنای زندگی

این پرسشنامه توسط استایگر و فرایزر در سال 2006 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی معنا در زندگی بوده است.

پرسشنامه معنای زندگی دارای 10 ماده سوال بر اساس طیف لیکرت هفت درجه ای و روایی و پایایی می باشد.

هر انسانی در طول زندگی خود برای رسیدن به کمال و تعالی و رشد و غایت فردی باید معنایی در زندگی برای خود پیدا کند. داشتن جهت و معنا در زندگی بسیار مهم است. انسان بی هدف چیزی جز سردرگمی و ابهام نصیبش نخواهد شد. آیا تا به حال در مورد معنا در زندگی فکر کرده اید؟ هنگامی که این سوال از افراد مختلف پرسیده می شود، ممکن است آن ها را به فکر وا دارد و برای دقایقی افراد را غرق در دنیای تفکرات خود کند، داشتن معنا در زندگی یک بحث فلسفی عمیق نیست بلکه با کمی فکر کردن در این مورد شاید افراد بتوانند، جوابی به این سوال بدهند شاید هم برخی افراد از پاسخ دادن به این سوال عاجز بمانند. به طور کلی داشتن معنا و هدف در زندگی برای افراد می تواند کاملا متفاوت باشد. برای فردی خانواده می تواند معنایی از زندگی باشد و برای عده ای دیگر شغل و تحصیلات و....

در روانشناسی نیز داشتن معنا به صورت گسترده مورد ارزیابی قرار گرفته است. دکتر ویکتور فرانکل که مکتبش را بر پایه ی معنا درمانی بنا کرده است، داشتن معنا و هدف را در زندگی هر فردی لازم می داند و بر این باور است که افراد با داشتن معنا در زندگی مسئولیت پذیری را خواهند آموخت. با استناد به سخنان دکتر فرانکل می توان گفت داشتن معنا و هدف در زندگی وجه تمایزی میان ما و دیگر حیوانات است.

معنا در زندگی

هر فردی باید در هر دوره سنی که به سر می برد اهدافی را برای خودش تنظیم کند. تعیین اهداف گامی مهم برای داشتن معنا در زندگی بوده و تلاش برای دستیابی به این اهداف خود می تواند معناداری را در زندگی بیش از پیش تقویت کند. داشتن اهدافی روشن و واضح، به طور ویژه اهدافی که موجب حس رضایت در افراد می شود، معناداری در زندگی را تقویت می کند و در مقابل بی هدفی مانند آفتی است بر یافتن معنا و جهت در زندگی. اگر فردی بر این عقیده باشد که برای هدفی در این زندگی به دنیا آمده است و با زندگی در این دنیا قطعا رسالتی را دنبال می کند، معناداری در او تقویت و بیشتر می شود. بنابراین بهتر است با بررسی و تعیین اهداف در گام اول، معنایی در زندگی خود پیدا کنیم.

اگر مایل به ارزیابی مفهوم معنا در زندگی هستید، می توانید از این پرسشنامه که توسط استایگر و فرایزر ساخته شده است، استفاده کرده و به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید.