دانلود رایگان پرسشنامه مقیاس دلزدگی زناشویی پاینز (CBM)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مقیاس دلزدگی زناشویی پاینز (CBM) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
21
تعداد صفحات:
9
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت هفت درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
پاینز
سال ساخت:
1996
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه مقیاس دلزدگی زناشویی پاینز (CBM)

این پرسشنامه توسط پاینز در سال 1966 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی فرسودگی یا دلزدگی زناشویی می باشد.

این پرسشنامه دارای 21 سوال و ۳ مولفه اصلی:

  • خستگی جسمی
  • خستگی عاطفی
  • خستگی روانی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه فرسودگی زناشویی پاینز تایید شده است.

آنچه که موجب تشکیل زندگی مشترک میان دو فرد می شود، عشق و علاقه می باشد. هر زوجی زندگی خود را با عشق و علاقه آغاز می کنند و شور و اشتیاق و علاقه در زوج های جوان تر بیشتر دیده می شود. اما به نظر شما، با گذشت سال ها از تشکیل زندگی مشترک و افزایش سن، میزان عشق و علاقه ی زوجین به یکدیگر هنوز هم به اندازه روز های جوانی و آغاز زندگی مشترک است؟

دلزدگی در روابط زناشویی به معناست؟

متاسفانه، یکی از مواردی که با گذشت زمان در زندگی زناشویی زوجین دیده می شود، دلزدگی می باشد. دلزدگی در روابط زناشویی زمانی اتفاق می افتد که، عشق میان زن و شوهر به هر دلیلی کم رنگ می شود. دلزدگی به معنای کاهش دلبستگی عاطفی به همسر در زندگی مشترک است و با مواردی همچون، دل سرد شدن از همسر، احساس بیگانگی، احساس بی علاقگی به همسر، بی تفاوت بودن و ... مشخص می شود. دلزدگی به دلایل متفاوتی ممکن است در روابط زناشویی روی دهد؛ وقتی زوجین از یکدیگر دلزده می شوند، به جای داشتن عواطف مثبتی مانند علاقه و اشتیاق به یکدیگر، احساسات منفی به یکدیگر دارند. همچنین احساس دلزدگی در روابط زناشویی را به عنوان یک وضعیت که شامل خستگی جسمانی، عاطفی و روانی که در شرایط درگیری طولانی مدت همراه با مطالبات عاطفی ایجاد می شود، تعریف کرده اند.

مولفه های دلزدگی زناشویی کدام اند؟

  • با تکیه بر این تعریف می توان، خستگی جسمانی را کاهش انرژی، خستگی مزمن، ضعف و تنوع وسیعی از شکایت های جسمی و روان تنی تعریف کرد.
  • در مقابل خستگی عاطفی شامل، احساس درماندگی، نا امیدی و فریب می باشد. علاوه بر آن، خستگی روانی به رشد نگرش منفی نسبت به خود، کار و زندگی در ارتباط می باشد.
  • از آنجا که دلزدگی زناشویی منجر به کاهش عشق و علاقه و افزایش رفتارهای پرخاشگرانه و خصمانه میان زوجین می شود، می تواند به نارضایتی زناشویی منجر شده، کیفیت زندگی زناشویی را کاهش دهد و در نهایت  بنیان خانواده را متزلزل کند.

بر اساس تحقیقاتی که در زمینه ی دلزدگی صورت گرفته است، این متغیر امروزه در زندگی زوج ها و در روابط زناشویی شیوع زیادی دارد و در نتیجه پیامد های منفی این متغیر در زندگی زوجین کاملا مشهود است.

در صورت تمایل به ارزیابی فرسودگی و دلزدگی زناشویی میان زوجین، می توانید از پرسشنامه ی استاندارد  فرسودگی زناشویی پاینز که در سال 1996 ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مقیاس دلزدگی زناشویی پاینز (CBM)