دانلود رایگان پرسشنامه هم وابستگی اسپن- فیشر (SFCS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه هم وابستگی اسپن- فیشر (SFCS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
2
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
اسپن و فیشر
سال ساخت:
1991
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

پرسشنامه هم وابستگی اسپن- فیشر (SFCS)

این پرسشنامه توسط اسپن - فیشر در سال 1991 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی هم وابستگی می باشد.

پرسشنامه هم وابستگی اسپن- فیشر (SFCS) دارای 16 سوال بر اساس طیف لیکرت 6 درجه ای بوده است.

روایی و پایایی این پرسشنامه تایید شده است.

بسیاری از افراد به دلیل تجربیات ناخوشایندی که در کودکی خود داشته اند، ممکن است در سنین بزرگسالی نداشتن رابطه با خود را تجربه کنند. نداشتن رابطه با خود به نوعی از خود بیگانگی فرد با خودش می باشد. این فرد ممکن است درک درستی از احساسات و عواطف شخصی و نیاز ها و خواسته هایش نداشته باشد. نداشتن رابطه محبت آمیز با والدین در سنین کودکی و یا کمبود مهر و محبت جز تجربیات ناخوشایند دوره کودکی است که تاثیرات منفی زیادی بر روابط بزرگسالی فرد می گذارد.

هم وابستگی یعنی چه؟

هم وابستگی یک تجربه خوشایند و یا حالت روانی مثبت نیست. در تعاریفی که برای هم وابستگی آمده است، هم وابستگی را نوعی بیماری مرتبط با آشفتگی هیجانی تعریف کرده اند که این بیماری تاثیرات مخرب و منفی بر فرد دارد؛ فردی که هم وابستگی را تجربه می کند، از احساسات و عواطفش جدا شده و بیگانگی زیادی با عواطفش دارد. این فرد به جای عشق ورزیدن به خودش، دائما به دیگران محبت می کند و توجه بسیاری به افراد اطراف خود دارد. افراد هم وابسته به جای زندگی برای خود، برای دیگران زندگی می کنند.

برخی از رفتار هایی که در افراد دارای بیماری هم وابستگی دیده می شود، کدام است؟

اول از هرچیزی باید بگوییم، ریشه رفتار افراد دارای این بیماری را باید در دوران کودکی آن ها جستجو کنیم. نمی توان گفت همه ی افرادی که دارای این بیماری هستند، رفتار های مشابه و یکسانی دارند اما برخی رفتار ها در آن ها با یکدیگر مشترک است. برای مثال، این افراد در بسیاری از موقعیت ها به دیگران وابسته اند و بدون حضور دیگران نمی توانند تصمیم گیری کنند و یا در برخی موقعیت ها حاضر شوند. این افراد ممکن است حتی در صورت خستگی زیاد هم به کمک دیگران بروند و به آن ها کمک کنند.

بسیار دیده شده افراد با این نوع بیماری، حتی در صورت داشتن بیماری و یا بی حالی زیاد باز هم دیگران را به خود ارجح دانسته و برای رفع نیاز های آنان اقدام کرده اند. این افراد تمایل به داشتن احترام نزد دیگران دارند. فراموش کردن مسئولیت ها و وظایف خود به علت تمرکز بیش از اندازه بر دیگران یکی از شایع ترین نکاتی است که در این افراد دیده می شود.

اگر علاقمند به ارزیابی مفهوم هم وابستگی بودید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه هم وابستگی اسپن- فیشر (SFCS)