دانلود رایگان پرسشنامه بد رفتاری ‎فیدل

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه بد رفتاری ‎فیدل ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
24
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
فیدل
سال ساخت:
1989
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه بد رفتاری ‎فیدل

این پرسشنامه جهت ارزیابی بدرفتاری توسط فیدل در سال 1989 ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای 24 سوال و دو مولفه:

  • غفلت احساسی
  • بی تفاوتی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه بد رفتاری فیدل تایید شده است.

ما انسان ها در ارتباط با یکدیگر می باشیم؛ در ارتباطات و تعاملات خود با دیگران، از یکدیگر تاثیر می گیریم. همین طور که ویژگی ها و رفتار های مثبت دیگران بر ما تاثیر می گذارد، رفتار منفی دیگران و یا بد رفتاری های آنان نیز بر ما تاثیر گذار است. به صورت کلی باید گفت، تاثیر رفتار بد دیگران بر ما غیر قابل انکار بوده و اثرات منفی این بد رفتاری ها مخرب و آسیب رسان است. تاثیر بد رفتاری های دیگران، به خصوص در دوره کودکی، اثرات زیان باری بر زندگی کودکان و زمانی که تبدیل به بزرگسالانی بالغ می شوند، کاملا مشهود خواهد بود.

رفتار بد چگونه رفتاری است؟

پاسخ این سوال ساده است؛ مسلما رفتاری که صحیح نباشد، جز رفتاری های بد محسوب می شود و بد رفتاری، رفتاری است که به فرد آسیب می رساند. آسیبی که از بد رفتاری به فرد و به ویژه به کودکان می رسد، ممکن است روانی یا جسمانی باشد. والدین ممکن است به صورت خواسته یا ناخواسته، کودکان خود را مورد بد رفتاری قرار دهند.

به عنوان مثال، متاسفانه یکی از بد رفتاری های شایع در کودکی، تنبیه بدنی می باشد؛ کودکی که مورد تنبیه بدنی قرار می گیرد، دچار آسیب جسمانی می شود و البته آسیب های روانی که قابل مشاهده نیستند! در نقطه مقابل، تحقیر کودک، یک نوع دیگر بد رفتاری است، تحقیر لطمه جبران ناپذیری به روان کودک وارد می کند و باعث مشکلاتی همچون، احساس بی ارزشی، عزت نفس پایین، خود پنداره ضعیف در کودکان می شود.

نمونه بد رفتاری هایی که از جانب والدین بر کودکان صورت می گیرد، شامل مواردی همچون: ناسزا گفتن، کودک را با کلمات منفی و بی ادبانه مورد خطاب قرار دادن، بی توجهی یا توجه به کودک هر زمانی که خود والد به آن تمایل داشت، مقایسه نادرست با دیگران، مورد تحقیر قرار دادن کودک در مقابل دیگران، داشتن انتظارات نا معقول از کودک، عدم حمایت از کودک، فراهم نکردن امکانات لازم برای کودک، عدم نشان دادن مهر و علاقه و رفتار هایی مانند بوسیدن کودک و در آغوش گرفتن او، عدم مراقبت و محافظت از کودک و ....

موارد ذکر شده در بالا، چندین نمونه از بدرفتاری هایی است که ممکن است شامل حال کودک شود. بدرفتاری با کودکان به هیچ عنوان جایز و پسندیده نیست.

در صورت تمایل به ارزیابی بدرفتاری با کودک، می توانید از پرسشنامه ی استاندارد بد رفتاری فیدل که در سال 1989 ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه بد رفتاری ‎فیدل