دانلود رایگان پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF) فرم کوتاه

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF) فرم کوتاه ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
14
تعداد صفحات:
5
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
فرایبورگ
سال ساخت:
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF)

این پرسشنامه از یک تحقیق معتبر که توسط والاچ و همکارانش در سال 2006 انجام شده، برگرفته شده است.

البته در سال 2001 والاچ و همکاران فرم اولیه این پرسشنامه را بر اساس پرسشنامه ذهن اگاهی فرایبورگ که شامل ۳۰ سوال بود را طراحی کردند، ولی بعدها به 14 سوال تقلیل یافت.

این پرسشنامه ذهن آگاهی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF) دارای 14 ماده سوال است و سوالات به صورت لیکرت چهار درجه ای است.

روایی و پایایی این پرسشنامه در ایران و در سال 1394 تایید شده است.

همچنین این پرسشنامه دارای نمره گذاری است.

اهمیت خودآگاهی

یکی از موارد مهم در زمینه ی پیشرفت و رشد فردی داشتن آگاهی از خود می باشد. این مفهوم که در ظاهر به شدت ساده و آسان به نظر می رسد، اما در عمل واقعا اینگونه نیست. شناخت می تواند موجب پیشرفت شود و شناختی که فرد از خودش داشته باشد هم به پیشرفت بیشتر کمک خواهد کرد. اینکه افراد بدانند در لحظه چه احساسی را تجربه می کنند و این احساس تجربه شده به چه علت می باشد، می تواند به فرد کمک کند. داشتن کنترل و تسلط بر احساسات و عواطف و افکار ما می تواند موجب روابط بین فردی  بهتر و سازنده تر میان افراد می شود و می تواند سطح روابط را ارتقا دهد.

یکی از مفاهیمی که امروزه در حوزه ی علوم شناختی و روان شناختی بسیار مورد توجه و تاکید بوده است، موضوعی مربوط به ذهن آگاهی می باشد. به طور کلی ذهن آگاهی نوعی فرآیند شناختی است. در این فرآیند، توجه به زمان حال و اکنون معطوف می شود و در این فرآیند قضاوت هیچ جایگاهی ندارد. در واقع توجهی که به زمان حال تمرکز دارد و فرد باید بدون هیچ قضاوتی به این زمان تمرکز داشته باشد. در واقع فرد در ذهن آگاهی می خواهد میزان هوشیاری اش را افزایش و پرورش دهد و البته این پروسه باید در قالب مراقبت باشد.

ذهن آگاهی چیست؟

اگر بخواهیم خیلی کوتاه و کلی در مورد ذهن آگاهی بگوییم باید گفت که کل فرآیند ذهن آگاهی یعنی آگاهی از لحظه. امروزه از ذهن آگاهی به عنوان یک تکنیک درمانی استفاده می کنند. از ذهن آگاهی می توان برای درمان اختلالاتی مانند اختلالات سوءمصرف مواد و اعتیاد و یا درمان اختلال افسردگی و اختلالات اضطرابی استفاده کرد. همچنین لازم است بدانید که از این روش به صورت گسترده برای درمان و کاهش استرس در افراد استفاده می شود.

اما در مورد این نکته که چه مواردی به ذهن آگاهی بیشتر کمک خواهد کرد و می توان این فرآیند روان شناختی را در خود گسترش داد، باید گفت که یکی از راه های موثر برای آن داشتن برنامه و تمریناتی در حیطه ی مراقبه و مدیتیشن می باشد. اگر فردی فعالیت های ورزشی مانند یوگا و تکنیک های آرام سازی را تمرین کند، می تواند به ذهن آگاهی بیشتر دست پیدا کند.

در صورت تمایل به ارزیابی این فرآیند روان شناختی مهم و پرکاربرد در خود، می توانید از این پرسشنامه استفاده کرده و با پاسخ دادن به سوالات این پرسشنامه به اطلاعات خوبی در این باره دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF) فرم کوتاه