دانلود پرسشنامه مقیاس مواجهه كودك با خشونت خانگی ادلسون (CEDV)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,100 تومان

دانلود پرسشنامه مقیاس مواجهه كودك با خشونت خانگی ادلسون (CEDV) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
30
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
7
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ادلسون
سال ساخت:
2008
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه مقیاس مواجهه كودك با خشونت خانگی ادلسون (CEDV)

این پرسشنامه توسط ادلسون و همکاران در سال 2008 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی درجه مواجهه با اشکال مختلف خشونت در کودکان است.

این پرسشنامه دارای 30 سوال و مولفه های:

  1. مواجهه با خشونت پدر علیه مادر
  2. مواجهه با خشونت در محله یا مدرسه
  3. مواجهه با مشاجره والدین
  4. درگیری کودک در خشونت والدین
  5. خشونت بزرگسالان علیه کودک
  6. مواجهه با عوامل خطرزای زندگی
  7. مواجهه با خشونت از طریق استفاده از فناوری های تصویری خشونت بار می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه مواجهه کودک با خشونت خانگی ادلسون و همکاران (CEDV) نسخه ایرانی شده، تایید شده است.

کودکان نیاز به حمایت، عشق، علاقه و صمیمت دارند؛ برای داشتن کودکانی شاد و سالم باید محیطی امن و شاداب برای کودکان فراهم کنیم. خانواده نقش مهمی در ایجاد بستری امن برای کودکان دارد. پدر و مادر همان طور که به سلامت جسمانی کودک خود اهمیت می دهند، باید به سلامت روان کودک خود توجه داشته باشند. یکی از مهم ترین و مخرب ترین مواردی که هم به سلامت جسم و هم به سلامت روان کودک آسیب وارد می کند، خشونت خانگی است.

خشونت خانگی چیست؟

خشونت خانگی مجموعه رفتار هایی است که با خشونت همراه بوده و با سلطه گری یک عضو خانواده بر دیگر اعضا، مشخص می شود. خشونت خانگی انواع مختلفی دارد. طبق بررسی های صورت گرفته، خشونت خانگی بیشتر متوجه کودکان بوده و پس از آن نرخ بالای خشونت خانگی در زنان دیده می شود.

خشونت خانگی منجر به ایجاد تنش، استرس، اضطراب، ایجاد بحران، افسردگی و ... در افراد می شود. خشونت خانگی انواع مختلفی دارد و بر طرق مختلف بر افراد اعمال می شود. یکی از انواع خشونت خانگی که تاثیر آن بر کودک مشهود است، خشونت پدر علیه مادر است؛ میزان احترامی که پدر برای مادر قائل است، موافقت با او، ارزش گذاری، رفتار خشن و گاها تنبیه فیزیکی و .. مصداق خشونت پدر علیه مادر است و بر کودک تاثیر زیادی دارد.

نوع دیگر خشونت، خشونتی است که در مدرسه یا محله بر کودک اعمال می شود، به عنوان مثال، تحقیر شدن، تنبیه شدن، تمسخر، کتک خوردن و .. نمونه هایی از این نوع خشونت است. خشونتی که بزرگسال علیه کودک  دارد هم یکی دیگر از انواع خشونت می باشد، بزرگسالی که کودک را تنبیه می کند، به خواسته های او توجه نمی کند، او را مورد بی توجهی و غفلت قرار می دهد، به کودک خود محبت نمی کند، کودک را در آغوش نمی کشد و ... نمونه هایی از خشونت بزرگسالان علیه کودکان است. مصرف مواد مخدر یا سو مصرف الکل و ... اگر منجر به آسیب کودک شود، او را بترساند یا نگران کند و .. در زمره رفتار های خشونت آمیز دسته بندی می شود. در نهایت اجبار کودکان به تماشای تصاویر یا فیلم های جنسی، اجبار کودک به انجام اعمال جنسی و ... نمونه دیگری از رفتار خشونت آمیز می باشد.

بنابراین، طبق آنچه گفته شد، رفتار خشونت آمیز انواع مختلفی دارد و تاثیر منفی زیادی بر سلامت روان کودکان می گذارد. در صورت تمایل به ارزیابی درجه بندی مواجهه با اشکال مختلف خشونت در کودکان می توانید از پرسشنامه ی مواجهه کودک با خشونت خانگی ادلسون و همکاران (CEDV)، نسخه ایرانی شده استفاده کنید.