دانلود رایگان پرسشنامه احساس غربت

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه احساس غربت ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
36
تعداد صفحات:
6
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
زارع و همکاران
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه احساس غربت

این پرسشنامه برای ارزیابی احساس غربت در سال 1391 توسط زارع ساخته شده است.

پرسشنامه احساس غربت که بر اساس طیف لیکرت پنج درجه ای می باشد دارای 36 سوال و پنج مولفه زیر می باشد:

  • دلتنگی برای خانواده
  • میل برگشتن به موطن
  • احساس تنهایی
  • ناسازگاری با محیط های جدید
  • دلتنگی برای دوستان صمیمی

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و نمره گذاری می باشد.

ترک وطن و دوری از کشور در هر صورتی آسان نخواهد بود. افراد ممکن است با دلایل و انگیزه های مختلفی اقدام به ترک وطن و یا مهاجرت به کشور های دیگر را داشته باشند. دلایلی همچون ادامه تحصیل، ارتقا شغلی، داشتن آرامش و رفاه بیشتر می تواند از دلایل مهاجرت افراد به کشور های انتخابیشان باشد. مهاجرت ممکن است برای برخی از افراد آسان تر و برای برخی دیگر سخت تر باشد. به هر حال دوری از خانواده و جدایی از وابستگی ها و دلبستگی ها ممکن است برای هر کسی سخت باشد و اشخاص برای تطبیق و سازگاری با این شرایط ممکن است احتیاج به زمان های طولانی داشته باشند.

احساس غربت چیست؟

یکی از مواردی که ممکن است بارها و بارها از زبان مهاجران شنیده باشید، داشتن احساس غربت است. حتی با داشتن امکانات کافی و زندگی آرام و داشتن پیشرفت افراد ممکن است احساس غربت داشته باشند. احساس غربت به طور کلی داشتن نوعی غم است. احساس غربت با غمگین بودن و افسرده خویی همراه است که البته این احساس منفی و ناخوشایند کاملا طبیعی و نرمال می باشد. احساس غربت در افراد در نتیجه ی دوری از تعلقات و از دست دادن امنیت و همچنین دوری از دلبستگی ها و وابستگی و دوری از خانه و خانواده و ... به وجود بیاید. به طور کلی احساس غربت و یا داشتن غم غربت یک احساس پیچیده ی شناختی و همچنین انگیزشی می باشد.

در نتیجه ی احساس غربت افراد می توانند دلتنگ و یا نگران اعضای خانواده خود باشند و یا حتی دلشان برای دستپخت مادر و در صورت دوری از همسر، حتی دلتنگ دستپخت و طعم غذاهای مادر و یا همسر شوند. افرادی که غم غربت را تجربه می کنند، ممکن است دلتنگی شدیدی برای خانه خود، دوستان صمیمی و یا حتی همکارانی که در یک محیط با یکدیگر کار و فعالیت داشتند، بشنود.

دلتنگی برای همسایه ها و یا مراکز خرید، بوی عطر غذاهای محلی و خیلی از موارد دیگر در داشتن غم غربت کاملا طبیعی به نظر می رسد. افراد ممکن است در نتیجه ی دلتنگی و غم زیاد حتی مدت ها از خانه خارج نشوند و اقدام به حرف زدن با هیچکس نکنند. در این صورت اگر فرد احساس تنهایی داشته باشد و یا رویاپردازی هایی در مورد تعلقات و وابستگی های خودش داشته باشد، امری عادی می باشد.

برای ارزیابی میزان احساس غربت می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه احساس غربت