دانلود پرسشنامه وسواسی جبری ونكوور (VOCI)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,000 تومان

دانلود پرسشنامه وسواسی جبری ونكوور (VOCI) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
55
تعداد صفحات:
6
تعداد مولفه:
6
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
سال ساخت:
2004
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی دامنه وسیعی از نشانه های وسواس می باشد.

این پرسشنامه دارای 55 سوال و 6 بعد:

آلودگی، وارسی، افكار وسواسی، احتكار، كمال گرايی/ دقت، ترديد می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه وسواسی جبری ونكوور (VOCI) تایید شده است.

در مورد وسواس چه می دانید؟ به نظر شما فرد وسواسی چه ویژگی های دارد؟ عموم افراد زمانی که اسم وسواس به گوششان می خورد، پاکیزگی و تمیزکاری به ذهنشان می رسد. از نظر عموم افراد رفتارهایی که مرتبط با زدودن آلودگی است در زمره رفتارهای وسواسی قرار می گیرد. در طبقه بندی اختلالات روانی، دسته ای از اختلالات به نام اختلالات وسواسی وجود دارد. اما دوری از آلودگی فقط یکی از ویژگی های این اختلالات است. باید بدانید وسواس به غیر از آنچه به تمیز کاری مربوط می شود، ویژگی های دیگری هم دارد. اول از هرچیز بگذارید یک تعریف خلاصه و مفید از احتلال وسواسی جبری ارائه دهیم.

وسواس چیست؟

افکار و تصورات مکرر، ناراحت کننده و ناخوشایند که به ذهن فرد خطور می کند و فرد برای از بین بردن این افکار تلاش می کند، افکار وسواسی نام دارد. اعمال وسواسی به دنبال افکار وسواسی پدید می آیند. فردی که اعمال وسواسی دارد، فکر می کند مجبور به انجام دادن برخی کارها است تا آرامش خود را پیدا کند. از جمله دیگر اعمالی که در افراد وسواسی دیده می شود، وارسی کردن است؛ مثلا زمانی که درب منزل را قفل می کنند، چندین بار چک می کنند که درب بسته شده باشد یا زمانی که بیرون از منزل می روند ذهنشان درگیر شک و تردید می شود که آیا گاز را خاموش کرده اند یا خیر، کمال گرا بودن و دقت زیاد داشتن به مسائل مختلف، احتکار وسایلی که ممکن است ارزش چندانی نداشته باشند، داشتن افکار جادویی در وسواسی ها دیده می شود.

درمان وسواس

شیوع اختلال وسواس در زنان و مردان کاملا مساوی است؛ عواملی مانند: ژنتیک، استرس، تغییرات ناگهانی، تجربیات کودکی، سبک فرزند پروری سخت گیرانه پدر و مادر می تواند در ابتلای به این بیماری نقش داشته باشند. وسواس تا حد زیادی قابل درمان است. یک فرد وسواسی می تواند با به کار بردن راهکارهای مختلف از شدت علائمش کمتر کند. مثلا بر روی اعمال و افکار وسواسی خود تمرکر کند، آن ها را ثبت کند و برای حذف آن ها تلاش کند. در نهایت اگر موفق نشد، به یک متخصص سلامت روان مراجعه کند. روان شناسان و روان پزشکان با به کار بردن انواع درمان های تخصصی مانند روان درمانی، دارو درمانی می توانند به مراجعان در جهت بهبود بیماریشان کمک کنند.

اگر تمایل به بررسی اختلال وسواسی اجباری داشته باشید، می توانید از پرسشنامه وسواسی جبری ونكوور (VOCI)که دارای 6 مولفه مختلف است، استفاده کنید.