دانلود پرسشنامه وسواس فکری عملی (OCI-R) فوا

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,900 تومان

دانلود پرسشنامه وسواس فکری عملی (OCI-R) فوا ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
18
تعداد صفحات:
9
تعداد مولفه:
6
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
فوا و همکاران
سال ساخت:
2002
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه وسواس فکری عملی (OCI-R) فوا 

این پرسشنامه توسط فوا و همکاران در سال 2002 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی نشانه های وسواس است.

این پرسشنامه دارای 18 سوال و 6 مولفه می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه وسواس فکری عملی (OCI-R) فوا و همکاران تایید شده است.

وسواس یک اختلال روان شناختی شناخته شده میان عموم مردم است اما تصور عموم افراد در مورد این اختلال و نشانه های آن کمی با اختلال وسواس متفاوت است. تفاوت این تصور از آن رو است که مردم وسواس را با نشانه هایی مانند شستشو و تمایل به تمیزی و نظافت می شناسند اما این اختلال با دیگر نشانه هایی همراه است که تمایل به شستشو فقط یکی از آن ها است.

در تعریف وسواس باید بگوییم که وسواس یک فکر و الگوی تکرار شونده مزاحم، ناخوشایند فکری است که بدون آنکه فرد علاقه ای به تجربه آن داشته باشد، در ذهنش مرور می شود و در فرد ناراحتی و اضطراب ایجاد می کند. حال فرد برای کاهش ناراحتی و اضطراب ناشی از وسواس فکری، به انجام برخی اعمال روی می آورد تا بتواند اضطراب خود را تسکین دهد.

به عنوان مثال، فرد به شستشوی مداوم دست ها یا بدن خود می پردازد و این عمل آنقدر در طول روز تکرار می شود که عملکرد روزمره فرد تحت تاثیر قرار می گیرد و فرد دچار ناتوانی در انجام امور روزانه می شود.

تمایل به نظم و برقراری انضباط در خانه یا محل کار از دیگر ویژگی های این اختلال است؛ فرد دائما به دنبال قرار دادن اشیا و وسایل در جای درست بوده و تمایل به برقراری تقارن میان اشیا دارد. نگرانی از دیگر نشانه های این اختلال است؛ فرد مبتلا به وسواس فکری و عملی دائما نگران رخدادن اتفاقات منفی است و همیشه به این اتفاقات فکر می کند، اتفاقاتی که شاید هرگز رخ ندهند!

همچنین، فرد ممکن است تمایل به احتکار اشیا داشته باشد و اشیا بی ارزش را جمع آوری کند و نتواند آن ها را دور بریزد و انقدر به جمع آوری اشیا بی ارزش و بلا استفاده ادامه دهد که فضای خانه اش را پر کند و دیگران را از این کار آزار دهد؛ شعار او در این خصوص این است این وسایل قطعا روزی به کار خواهند آمد!

در خصوص این پرسشنامه باید بگوییم که این پرسشنامه نسخه تجدید نظر شده و کوتاه شده پرسشنامه وسواس فکری (Oci) که توسط فوا و همکارانش در سال 1998 ساخته شده است، می باشد. در این پرسشنامه با کمک 18 سوال نشانه های وسواس اندازه گیری می شوند.

نشانه های مرتبط با وسواس در این پرسشنامه شامل، شستشو، وارسی کردن، نظم دهی، نگرانی، احتکار کردن و خنثی کردن است.

در صورتی که تمایل به ارزیابی وسواس و نشانه های آن داشته باشید، پیشنهاد می کنیم از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید.