دانلود پرسشنامه تبعیت از درمان دارویی موریسکی (MMAS-8)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,800 تومان

دانلود پرسشنامه تبعیت از درمان دارویی موریسکی (MMAS-8) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
8
تعداد صفحات:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
موریسکی و همکاران
سال ساخت:
2008
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه تبعیت از درمان دارویی موریسکی (MMAS-8)

این پرسشنامه توسط موریسکی و همکاران در سال 2008 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی تبعیت درمان دارویی بیماران دارای فشار خون می باشد.

این پرسشنامه دارای 8 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه تبعیت از درمان دارویی MMAS-8  تایید شده است.

درمان دارویی

راهکار درمان بسیاری از بیماری های جسمانی و روانی، دارو درمانی است. خیلی از ما به محض بیمار شدن و مراجعه به پزشک درمان دارویی خود را شروع می کنیم و از پزشک انتظار داریم داروهای متناسب با بیماری را برای ما تجویز کند. دارو درمانی خط اول درمان بسیاری از بیماری ها است.

فارماکوتراپی نام دیگر دارو درمانی می باشد؛ این اصطلاح اشاره به استفاده از دارو برای درمان بیماری ها دارد. داروها با تاثیر گذاری بر سلول های بدن و آنزیم ها، میزان سلامتی را ارتقا داده و عملکرد بدن در مقابل بیماری را بهبود می بخشد. به مرور زمان، تغییرات بسیاری در عرصه تولید دارو به وجود آمده است و دارو درمانی روز به روز نسبت به دیروز، پیشرفت داشته است.

در بسیاری از مواقع دارو درمانی باعث پیشگیری از بیماری، کاهش سرعت پیش روی بیماری شده و فرآیند درمان را تسهیل کرده و سرعت می بخشد؛ به همین دلیل به نسبت دیگر درمان ها محبوبیت و طرفدار بیشتری دارد. دارو درمانی مزایای بسیاری دارد؛ درمان بیماری های خاص، کاهش عفونت ها یا بهبود طیف وسیعی از عوارض بیماری ها فقط برخی از مزایای درمان دارویی است.

دارو ها انواع مختلفی دارند و بر همین اساس، بیماری های مختلف را درمان می کنند؛ مثلا داروهای آنتی بیوتیک قادر به درمان بیماری های ساده هستند، یا داروهای مسکن درد را تسکین می دهند، داروهای شیمی درمانی قادر به از بین بردن سلول های سرطانی بوده یا داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی و برخی دیگر اختلالات روانی کاربرد دارد.

داروهای به صورت مختلف و با توجه به شرایط پزشکی فرد توسط متخصص تجویز می شود؛ برخی داروها به صورت قرص، برخی دیگر به صورت مایع یا شربت، برخی به شکل کپسول و برخی به صورت تزریقی می باشند.

اگرچه دارو درمانی مزایای بسیاری دارد اما در مواقعی دارای برخی عوارض می باشد؛ برخی از رایج ترین عوارض درمان دارویی شامل، مشکلات گوارشی، خشکی دهان، تغییر وزن، سردرد، سرگیجه، بی قراری، اضطراب، تغییرات خلقی و غیره است. میزان عوارض داروها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در صورت بروز هرگونه عارضه دارویی حتما باید با پزشک مشورت شود.

این پرسشنامه با هدف ارزیابی تبعیت درمان دارویی در مبتلایان به فشار خون ساخته شده است اما در پژوهش ها برای مبتلایان به سرطان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. سوالات این پرسشنامه به گونه طراحی شده که افراد کم سواد هم بتوانند به آن پاسخ دهند. در صورت تمایل به ارزیابی میزان تبعیت از درمان دارویی می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید.