دانلود رایگان پرسشنامه ویژگی های شغلی اولدهام و هاكمن

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه ویژگی های شغلی اولدهام و هاكمن ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
15
تعداد صفحات:
6
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
اولدهام و هاكمن
سال ساخت:
1976
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه ویژگی های شغلی اولدهام و هاكمن (1976)

این پرسشنامه را اولدهام و هاکمن در سال 1976 ساخته اند و هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ویژگی هایی شغلی می باشد.

پرسشنامه ویژگی های شغلی اولدهام و هاكمن 15 سوال دارد و در این تعداد از سوالات 5 مولفه زیر را می سنجد:

  • تنوع مهارت
  • هویت وظیفه
  • اهمیت وظیفه
  • استقلال کار
  • بازخورد

این پرسشنامه دارای پایایی بوده و روایی آن در کشور ایران طی سه سال مختلف اعتبار یابی شده است.

همچنین این پرسشنامه دارای نمره گذاری می باشد.

عموما پس از اینکه نوجوانان به سن قانونی خود می رسند و به جامعه وارد می شوند، یکی از کارهایی که می توانند انجام دهند، انتخاب شغل است. انتخاب شغلی درست و مشغول شدن در یک کار می تواند برای افراد در سنین مختلفی که جویایی کار هستند و یا توانایی کار کردن را دارند، امنیت و آسودگی خاطر ایجاد کند.

دلایل انتخاب یک شغل توسط افراد مختلف

اصولا افراد برای انتخاب شغل، معیار های متفاوتی را در نظر می گیرند؛ عناصر و مولفه هایی مانند تمایل به کار کردن در یک محیط، علاقه به انجام آن کار، داشتن تحصیلات علمی و تکمیلی در آن زمینه ی شغلی و یا مهارتی که فرد برای کار کردن در آن شغل دارد و خیلی  از موارد دخیل دیگر، می تواند از دلایل انتخاب شغل توسط افراد جویای شغل باشد.

ویژگی شغلی:

گاها تنوع در میزان مشاغل مختلف و وجود طیفی از مشاغلی که نیاز به استخدام نیروی کار و منایع انسانی دارند هم، مسیر انتخاب شغل را سخت تر می کند. همان طور که خودتان هم حتما می دانید و مطلع هستید، حتی مشاغل یکسان در محیط های شغلی متفاوت هم دارای یک سری ویژگی های منحصر به خود هستند و ممکن است در دو محیط کاری متفاوت از یک شغل، درخواست از افرادی که در آن محیط ها کار می کنند، متفاوت باشد. بنابراین، هر شغل ویژگی مخصوص به خودش را دارد. برای تعریف ویژگی های شغلی به صورت کلی می توانیم بگوییم که، ویژگی های شغلی به نوعی مجموعه ای از خصیصه ها و یا مولفه های شغلی می باشند که مربوط به آن شغل هستند و از ماهیت یکسان برخوردارند. در واقع ویژگی های شغلی همان مولفه ای است که باعث می شود مشاغل مختلف با یکدیگر متفاوت باشند و با یکدیگر فرق کنند.

مهم ترین ویژگی های شغلی در هر شغل

هر شغل دارای یک ویژگی خاص می تواند یک سری مولفه مخصوص به خودش را داشته باشد. مثلا در یک شغل با ویژگی های مخصوص به خودش، تنوع و گستره ای از مهارت های مختلف وجود دارد و یا وظایف در هر شغلی متفاوت بوده و دارای اهمیت متفاوت است. در هر شغلی استقلال کاری برای هر فردی متفاوت طراحی شده و بازخورد و نظرات هم هم چنین، متفاوت است. این موارد تنها چندی از خصیصه های ویژگی شغلی می باشند.

اگر مایل به ارزیابی ویژگی های شغلی در محیط کار، اداره و یا سازمان خود بودید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کرده و بهره بگیرید.

دریافت رایگان پرسشنامه ویژگی های شغلی اولدهام و هاكمن