دانلود رایگان پرسشنامه کارکردهای اجرایی کولیج

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه کارکردهای اجرایی کولیج ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
19
تعداد صفحات:
2
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
کولیج
سال ساخت:
2002
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه کارکردهای اجرایی کولیج

این پرسشنامه توسط کولیج در سال 2002 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی اختلالات عصب شناختی کارکرد های اجرایی در کودکان و نوجوانان 5 تا 17 ساله می باشد.

پرسشنامه کارکردهای اجرایی کولیج دارای 19 سوال است که والدین باید به آن ها پاسخ دهند. این پرسشنامه با استناد به پرسشنامه ی عصب روانشناختی کولیج که در سال 2002 توسط کولیج و همکارانش ساخته شده بود، طراحی و تدوین شده است.

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی می باشد.

داشتن عقل و توانایی های شناختی سطح بالا سبب تمایز ما انسان ها از دیگر موجودات شده است. ما انسان ها با توانایی تفکر و اراده در بسیاری از موقعیت ها می توانیم تامل داشته باشیم و تصمیم گیری کنیم. توانایی هایی همچون تفکر و تصمیم گیری جز توانایی های عالی انسانی هستند.

کارکرد اجرایی چیست؟

همه ی ما دارای کارکرد اجرایی هستیم و به واسطه ی انواع کارکرد های اجرایی زندگی می کنیم و در مواقع مختلف تصمیم می گیریم. کارکرد های اجرایی همان توانایی های عالی شناختی در ما انسان ها هستند. برای تعریف کارکرد های اجرایی باید بگوییم، کارکرد های اجرایی، دسته ای از مهارت های شناختی و هوشی در ما می باشد. کارکرد های اجرایی در ما فعالیت هایی که شامل خود آگاهی و خود تنظیمی می شوند را در بر می گیرد و کاملا هدفمند می باشد. کارکرد های اجرایی با خلاقیت و نوآوری در ارتباط است. یکی دیگر از مزایای کارکرد های اجرایی برای به توانایی مدیریت و کنترل شرایط از پیش تعیین نشده در افراد بر می گردد.

کارکرد اجرایی در کودکان

کارکرد اجرایی در کودکان و دانش آموزان برای انجام وظایف و تکالیفشان نقش مهم و به سزایی دارد. برای مثال می توان گفت که یک کودک با کارکرد اجرایی و توانایی شناختی خوب می تواند در مواقع مختلف و بر حسب سن و سالش به خوبی تصمیم بگیرد و برای آینده به خوبی برنامه ریزی کند. همچنین کارکرد های اجرایی در داشتن نظم و انظباط نیز تاثیر به سزایی دارد. کودکان با کارکرد اجرایی خوب، توانایی این را دارند که همه ی امور خود را بر اساس نظم و ترتیب و با سرعت مناسب انجام دهند. کودکی که توانایی شناختی بالایی دارد، توجه و تمرکز خوبی هم روی مسائل مختلف دارد. این کودکان می توانند به خوبی با کودکان هم سن و سال خود ارتباط بگیرند و تعامل خوبی داشته باشند. همچنین این کودکان در بازی های کودکانه بسیار خوب عمل می کنند. بنابراین کارکرد اجرایی نقش مهم و ویژه ای در انجام امور کودکان و بزرگسالان دارد.

اگر به عنوان والد یک کودک قصد ارزیابی کارکرد های اجرایی در کودک خود را دارید می توانید از پرسشنامه ی استاندارد کارکرد اجرایی کولیج استفاده کنید. توجه داشته باشید که والدین باید به سوالات این پرسشنامه پاسخ دهند.

دریافت رایگان پرسشنامه کارکردهای اجرایی کولیج