دانلود پرسشنامه اختلال رفتاری راتر

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه اختلال رفتاری راتر ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
30
تعداد صفحات:
5
مقیاس:
لیکرت سه درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
راتر
سال ساخت:
1964
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه اختلال رفتاری راتر

این پرسشنامه توسط راتر در سال 1964 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی اختلالات رفتاری در کودکان 7 تا 13 سال است.

این پرسشنامه دارای 30 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه اختلال رفتاری راتر (کودکان) تایید شده است.

اختلالات رفتاری در کودکان

اختلالات رفتاری یکی از شایع ترین انواع اختلالات در دوره کودکی است؛ اختلال رفتاری چیزی فراتر از شیطنت یا نافرمانی کودک از والدین است. اختلالات رفتاری شامل انجام برخی کارهای غیر طبیعی است و این اختلالات باعث ایجاد برخی چالش ها برای کودک و والدین می شود؛ والدین باید نسبت به نشانه های این اختلال دقت و توجه داشته باشند زیرا این اختلالات در صورتی که درمان نشوند در سنین بزرگسالی تبدیل به اختلالات دیگر یا ناسازگاری می شود.

برخی از شایع ترین اختلالات رفتاری شامل: اختلال سلوک، اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، اختلال نافرمانی مقابله ای، می باشد. گفته می شود، ژنتیک، شرایط خانوادگی، ساختار مغزی و محیط در بروز این اختلالات نقش دارند و مشکلات هیجانی یا عاطفی، اختلالات خلقی، چالش ها و مشکلات خانوادگی و سو مصرف مواد یا الکل باعث تشدید این اختلالات می شود.

به طور خلاصه، نشانه های اختلال نافرمانی مقابله ای شامل بد رفتاری با والدین، لجبازی های مکرر، سرپیچی از قوانین و خواسته های والدین، عزت نفس و آستانه تحمل پایین، مقصر دانستن دیگران و سرزنش کردن آن ها به خاطر اشتباهات و بد رفتاری های خودشان، بدخلقی کردن، جر و بحث با بزرگسالان و آزار رساندن به دیگران می شود؛ شیوع این اختلال در پسران بیشتر از دختران است.

اختلال سلوک دیگر اختلال شایع دوره کودکی و نوجوانی است که اگر درمان نشود در سنین بزرگسالی به اختلال شخصیت ضد اجتماعی تبدیل می شود. این اختلال شیوع بالاتری در پسران نسبت به دختران دارد. برخی از رایج ترین نشانه های این اختلال شامل، فرار از مدرسه به صورت مکرر، عدم اطاعت از والدین و معلمان، تمایل به مصرف مواد مخدر و الکل در دوره نوجوانی و سنین پایین تر، همدلی و همدردی پایین با دیگران، داشتن رفتارهای خشونت آمیز با حیوانات و مردم، قلدری کردن و سو استفاده جسمانی و جنسی از دیگران، تمایل به دعوا کردن، استفاده از سلاح، دروغ گویی و فریب دیگران، تمایل به فرار از خانه، دزدی، آتش سوزی عمدی و غیره می باشد.

در اختلال بیش فعالی، کودک مبتلا دچار بی توجهی و مشکل در تمرکز، فراموش کردن قوانین و قواعد، تکانشگری، پرحرفی، آستانه تحمل پایین، بی قراری و تکان خوردن دائمی است.

در خصوص این پرسشنامه باید خاطر نشان کرد، 24 سوال آن مستقیما از پرسشنامه راتر گرفته شده است و سوالات 12 و 13 که در مورد ناخن جویدن و مکیدن انگشت است به دلیل شباهت زیاد به یکدیگر حذف شده است. همچنین سوالات 24 و 25 که در خصوص لکنت زبان و سایر مشکلات تکلم است، همانند دو سوال قبلی حذف شده است.

در صورت تمایل به ارزیابی اختلالات رفتاری می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید.