دانلود رایگان پرسشنامه ارزش لوزیر

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه ارزش لوزیر ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
2
تعداد مولفه:
8
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
لوزیر
سال ساخت:
1993
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه ارزش لوزیر

این پرسشنامه توسط لوزیر در سال 1993 ساخته شده است.

این پرسشنامه به ارزیابی دیدگاه ارزشی افراد می پردازد.

این پرسشنامه دارای 16 سوال و 8 بعد:

  1. فیزیکی
  2. معنوی
  3. مذهبی
  4. جامعه
  5. اجتماعی
  6. خانوادگی
  7. مالی
  8. حرفه ای می پردازد.

نام دیگر این پرسشنامه، سیاهه سنجش رفتار اخلاقی می باشد.

ارزش چیست؟

مقوله ارزش و باورها در بستر علم جامعه شناسی، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. با نگاه کلی، ارزش به معنای، باورهایی است که یک انسان یا گروهی از انسان ها در مورد یک چیز دارند؛ اصولا ارزش ها در مورد چیزهای مطلوب و مناسب است. ارزش های انسانی، نمایانگر، تنوع فرهنگی می باشند. در این صورت شاید بتوان گفت، فرهنگ بر ارزش های انسانی تاثیر می گذارد.
به طور کلی می توانیم ارزش ها و باور را با یکدیگر هم معنا بدانیم؛ همچنین، ذکر این نکته نیز مهم است؛ ارزش ها از عادات و هنجار ها تشکیل شده اند، ارزش های جمعی و ارزش هایی که بر یک جامعه حاکم است، از هنجارها و قوانین آن جامعه محافظت و دفاع می کند.

به آرمان های جمعی و اموری که برای گروهی از افراد حائز اهمیت بسیار است، ارزش گفته می شود؛ این مورد تعریف دیگری از ارزش است. ارزش ها از یک فرد به فرد دیگر تفاوت دارد. افراد می توانند ارزش ها و باورهای متفاوت از یکدیگر داشته باشند و همین تفاوت در باور ها و ارزش ها زمینه ساز، تعارض و تنش در افراد و روابط انسانی شود. ارزش های منحصر به یک دیدگاه و موضوع خاص نمی شود، بلکه افراد در مورد موضوعات مختلف، ارزش های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، یکی از انواع دیدگاه ارزشی، دیدگاه مذهبی می باشد. هر فردی ممکن است باوری متفاوت به امور مذهبی داشته باشد. اصولا باور در مورد دین، خداوند، مذهب و .. جز دیدگاه ارزشی مذهبی می باشد.

باورهایی که افراد در رابطه با شغل و کاری که انجام می دهند، جزء باورهای شغلی یا حرفه ای به حساب می آید. علاوه بر آن، یکی از دیدگاه های ارزشی ممکن است دیدگاه مربوط به جامعه و اجتماع باشد. عقاید اجتماعی افراد، جز دیدگاه ارزشی اجتماعی به حساب می آید.ارزش، چیزی متفاوت از آرزو و اهداف است. برای اینکه ارزش های خود را بهتر بشناسید و بتوانید بر اساس ارزش های صحیح عمل کنید، یکی از مناسب ترین راهکارها نوشتن آن هاست. اگر می خواهید در تصمیمات خود دچار اشتباه نشوید، ارزش های خود را اولویت بندی کنید.

ارزیابی شما از ارزش هایتان چگونه است؟ آیا شناخت دقیقی از دیدگاه ارزشی خود در ابعاد مختلف دارید؟ اگر علاقه مند به سنجش دیدگاه ارزشی خود هستید و درصورت تمایل به ارزیابی دیدگاه ارزشی خود، می توانید از این پرسشنامه استاندارد که توسط لوزیر در سال 1993 ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه ارزش لوزیر