دانلود پرسشنامه تعهد سازمانی موودی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,600 تومان

دانلود پرسشنامه تعهد سازمانی موودی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
15
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
موودی
سال ساخت:
1979
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه تعهد سازمانی موودی

این پرسشنامه توسط موودی و همکاران در سال 1979 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی تعهد سازمانی از ابعاد مختلف می باشد.

این پرسشنامه دارای 15 سوال و 3 بعد:

  • تعهد مستمر
  • تعهد عاطفی
  • تعهد تکلیف می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه تعهد سازمانی موودی و همکاران تایید شده است.

کارمند متعهد، با تعهدی که به سازمان دارد، نقش مهمی را در پیشرفت و موفقیت سازمان ایفا می کند. مدیران منابع انسانی، به هنگام استخدام کارمندان به مولفه های مختلفی توجه دارند؛ آن ها در کنار توجه به ویژگی هایی مانند دانش، مهارت، تخصص به میزان وجدان حرفه ای، تعهد کاری کارمندان توجه زیادی دارند.
مدیران منابع انسانی از این واقعیت که کارمندان سرمایه های اصلی سازمان هستند، آگاه اند و می دانند که یک کارمند متعهد و با اخلاق چه تاثیر مثبتی بر روند سازمان خواهد گذاشت.

تعهد چیست؟

تعهد یعنی من به عنوان یک انسان در مقابل یک فرد یا سازمان وظایفی بر عهده دارم و خودم را ملزم به انجام وظایف و تکالیفم می دانم. تعهد آن ویژگی است که با خود اعتماد، اطمینان به همراه می آورد و فرد را میان همگان محبوب می سازد.

تعهد سازمانی چیست؟

به طور کلی تعهد سازمانی بیانگر وابستگی فرد به سازمانی که در آن کار می کند، می باشد. هر چه تعهد سازمانی یک فرد بالاتر باشد، کارمند برای مدت طولانی تری در آن سازمان می ماند. تعهد سازمانی با انگیزه و اشتیاق به کار و انجام وظایف کاری همراه بوده و باعث پایبندی فرد به سازمانی که در آن کار می کند، می شود.

مزایای تعهد سازمانی چیست؟

تعهد سازمانی مزایای بسیار زیادی دارد؛ از مهم ترین مزیت های آن، افزایش اثربخشی و بهره وری کارمندان در سازمان، کاهش غیبت و حضور مستمر در سازمان، همکاری بخش های مختلف یک سازمان، انجام کار گروهی به بهترین نحو ممکن، کاهش احتمال خطا و... می باشد.

مولفه های مرتبط با تعهد سازمانی کدام است؟

یکی از این مولفه های مرتبط تعهد عاطفی است؛ تعهد عاطفی بیانگر دلبستگی فرد به سازمان است و میزان علاقه کارمند به سازمانی که در آن کار می کند را نشان می دهد. مولفه دیگر تعهد مستمر است؛ بر اساس این مولفه کارمند می داند که باید حضور مستمر در سازمان داشته باشد و خودش را ملزم به حضور مستمر در سازمان می داند و از این واقعیت که ترک سازمان می تواند برای او هزینه هایی به همراه داشته باشد، اگاه است.
مولفه دیگر تعهد تکلیف است. کارمندی که تعهد تکلیف دارد، وظایف و تکالیف شغلی اش را خوب می شناسد و می داند باید تکالیفش را به بهترین نحو ممکن انجام دهد چرا که کوتاهی در انجام وظایف می تواند تاثیر منفی بر روند سازمان بگذارد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی تعهد سازمانی داشته باشید، می توانید از پرسشنامه تعهد سازمانی موودی و همکاران استفاده کنید.