دانلود پرسشنامه سرمایه اجتماعی در سازمان

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه سرمایه اجتماعی در سازمان ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
اسد الله روشی و همکاران
سال ساخت:
1392
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه سرمایه اجتماعی در سازمان

این پرسشنامه توسط روشی در سال 1392 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ابعاد سرمایه اجتماعی در سازمان می باشد.

این پرسشنامه دارای 20 سوال و 4 بعد:

  • اعتماد
  • مشارکت
  • تعهد
  • خیرخواهی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه سرمایه اجتماعی در سازمان تایید شده است.

سرمایه اجتماعی در سازمان

اخیرا سرمایه اجتماعی به عنوان یک مولفه مهم در حوزه علوم اجتماعی و اقتصادی توسط محققان مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است و محققان با ارزیابی این متغیر، دیدگاهی تازه به مسائل اجتماعی پیدا کرده اند و با دیدی نوین سعی بر حب مسائل اجتماعی و اقتصادی داشته اند.

بوردیو، پاتنام، گلن لوری، بیکر، بن پرات و ... از جمله محققانی هستند که تمرکز خود را بر سرمایه اجتماعی و انجام تحقیق و تفحص بر روی آن گذاشته اند.

سرمایه اجتماعی نه تنها در جامعه شناسی بلکه در دیگر علوم همچون علوم انسانی، بهداشت عمومی، تجارت و اقتصاد نیز مورد بررسی قرار گرفته است و به مجموعه ارتباطات درون و برون گروهی اشاره دارد. محققان بر این باورند سرمایه اجتماعی یک راه حل برای تمام مشکلات اجتماعی است.

در ادامه به بررسی اصطلاح سرمایه اجتماعی در سازمان از دیدگاه محققی به نام بوردیو می پردازیم.

بوردیو در کنار معرفی دیگر سرمایه ها، سرمایه اجتماعی را به عنوان سرمایه ای مهم تعریف کرده و این سرمایه را ارتباطات و مشارکت اعضای یک سازمان با یکدیگر تعریف کرده است؛ بوردیو بر این باور است که سرمایه اجتماعی ابزاری است برای کسب سرمایه های اقتصادی بیشتر در سازمان؛ سازمانی که سرمایه اجتماعی خوبی داشته باشد، در نهایت از نظر اقتصادی هم رشد پیدا خواهد کرد.

از دیگر سو، بوردیو بر این باور است مبنای سرمایه اجتماعی تعهد و ارتباط اجتماعی اعضا درون سازمان است و در بخشی از تحقیقات خود این سرمایه را ذخیره و انباشت منابعی می داند که به دو صورت بالقوه و بالفعل در سازمان وجود دارد و می تواند شبکه ای نسبتا پایدار از روابط ایجاد کند.

عضویت افراد درون سازمان، کار کردن آن ها در بخش های مختلف سازمان، شناخت متقابل در بطن سرمایه اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد. سازمانی که از سرمایه اجتماعی اش حمایت کند، می تواند سود و منفعت بسیاری را رقم بزند و به اعتبار بالایی دست پیدا کند.

روشی محقق این پرسشنامه، سرمایه اجتماعی را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می دهد. از نظر او، خیرخواهی، تعهد و مسئولیت پذیری، مشارکت و همراهی و در نهایت اعتماد، مهم ترین ابعاد سرمایه اجتماعی درون سازمان می باشد.

به نظر شما سرمایه اجتماعی درون سازمان تا چه اندازه مهم است و چه ابعادی دارد؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر، ابعاد سرمایه اجتماعی در سازمان داشته باشید، می توانید از پرسشنامه استاندارد و معتبری که توسط روشی ساخته شده است، استفاده کنید.