دانلود رایگان پرسشنامه رهبری موثق آویلیو و گاردنر

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه رهبری موثق آویلیو و گاردنر ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
6
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
آویلیو و گاردنر
سال ساخت:
2005
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه رهبری موثق آویلیو و گاردنر

این پرسشنامه توسط توسط آویلیو و گاردنر در سال 2005 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی رهبری موثق می باشد.

این پرسشنامه دارای 16 سوال و 4 مولفه:

  • شفافیت
  • دیدگاه اخلاقی درونی
  • پردازش متعادل
  • خودآگاهی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه رهبری موثق تایید شده است.

مدیران نقش مهم و کلیدی را در درون سازمان ایفا می کنند. یک سازمان با هر هدفی که بنیان نهاده شده باشد، برای اینکه به اهداف خودش نزدیک شود و در ادامه  رشد و پیشرفت روز افزون داشته باشد، باید از یک مدیر یا رهبر خوب برخوردار باشد. درست است که کارمندان هم در پیش برد اهداف سازمان نقش مهمی را ایفا می کنند اما وجود یک مدیر با ویژگی توانایی در رهبری، می تواند منجر به هدایت بهتر و پیشرفت بیشتر کارمندان هم شود. مدیران سازمانی، بنا به ویژگی های شخصیتی و دانشی که در زمینه مدیریت و رهبری دارند، می توانند از سبک های مختلف رهبری برای اداره سازمان تحت نظر خود بهره بگیرند. یکی از انواع سبک های رایج و کارآمد رهبری، رهبری موثق می باشد.

رهبری موثق یعنی چه؟

از جمله افرادی که در مورد متغیر رهبری موثق تحقیقاتی داشته اند، آویلیو و گاردنر می باشند؛ بر اساس نظر این دو محقق رهبری موثق نوعی فرآیند است. بر اساس فرآیند رهبری موثق، رهبر از توانمندی های روانی به صورت درست استفاده می کنند و فرآیند رهبری بر اساس قرائن سازمانی توسعه و رشد پیدا می کند. اما پیامد هایی که از رهبری موثق منتج می شود بسیار مثبت است؛ از جمله پیامد های مثبت آن، خودآگاهی، رفتار های مثبت، توانایی خود تنظیمی رفتار هم در کارمندان و هم در رهبران و در نتیجه رسیدن به کمال سازمانی و خودشکوفایی می باشد.

مولفه های مرتبط با رهبری موثق کدام اند؟

بر اساس نظر آویلیو و گاردنر، 4 مولفه مهم با رهبری موثق در ارتباط می باشد؛ این چهار مولفه شامل موارد زیر است:

  • دیدگاه درونی اخلاقی به معنای توانایی و هماهنگی در خود تنظیمی است. بر اساس نظر (خلیج،1392)، داشتن نظم در خود تنظیمی با به کارگیری استانداردهای معنوی درونی و ارزش های گروهی، سازمانی و اعمال نتایج آن در تصمیمات و رفتارها که هماهنگ با این ارزش های درونی شده باشد به معنای دیدگاه درونی اخلاقی می باشد.
  • شفافیت در روابط، اعتماد به دیگران است. بر اساس این ویژگی رهبر با دیگران در امور مختلف مشورت و نظر خواهی می کند و به نظرات دیگران احترام می گذارد.
  • خودآگاهی، به نگرش افراد نسبت به خود و دنیا گفته می شود، نگرش هایی که بر دیگران تاثیر می گذارد.
  • در نهایت پردازش متعادل به معنای، بررسی ابعاد مختلف یک موضوع قبل از تصمیم گیری و آگاهی از اطلاعات سازمانی در حیطه های مختلف می باشد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی مولفه رهبری موثق دارید، می توانید از پرسشنامه رهبری موثق آویلیو و گاردنر استفاده کرد.

دریافت رایگان پرسشنامه رهبری موثق آویلیو و گاردنر