دانلود پرسشنامه تصمیم گیری استراتژیک دوستار

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,100 تومان

دانلود پرسشنامه تصمیم گیری استراتژیک دوستار ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
28
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
دوستار و همکاران
سال ساخت:
1378
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه تصمیم گیری استراتژیک دوستار

این پرسشنامه توسط دوستار در سال 1378 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی تصمیم گیری استراتژیک می باشد.

این پرسشنامه دارای 28 سوال و 5 بعد:

  • جهت دهی تصمیمات
  • تعهد سازمانی
  • شکل گیری فرهنگ مشارکت
  • بلوغ سازمانی
  • تحمل مخاطره می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه تصمیم گیری استراتژیک دوستار تایید شده است.

تصمیم گیری در مدیران

آیا موافقید که تصمیم گیری یکی از مهم ترین وظایف مدیران سازمان است و به عبارتی جز جدا نشدنی مدیریت می باشد؟ در هر سازمانی مدیران مسئول مدیریت، اداره و هماهنگی امور سازمان هستند. آن ها باید برای کسب موفقیت و رسیدن به اهداف سازمان تصمیمات بزرگی بگیرند و سازمان را به اهدافش نزدیک کنند.

تصمیم گیری مدیران بر میزان اثربخشی و بهره وری سازمان تاثیر بسیاری دارد؛ سازمان به واسطه اتخاذ تصمیمات مدیران ارشد به موفقیت می رسد یا از اهداف اصلی اش دور می شود، بنابراین نقش تصمیم گیری مدیران در سازمان غیر قابل انکار است. از دیگر سو، تصمیم گیری بر مبنای استراتژی سازمان می تواند تاثیرات مثبت زیادی به همراه داشته باشد.

زمانی که فرآیند تصمیم گیری در سازمان روی می دهد، مسائل و چالش های مختلف بررسی می شود، برای حل منطقی این مسائل راه حل هایی پیدا می شود، افراد مختلف نظر خود را بیان می کنند و در نهایت با کمک گرفتن از نظرات دیگران و بررسی ایده های مختلف بهترین تصمیم که هم به صلاح سازمان است و هم به صلاح کارمندان و مدیران گرفته می شود.

در خصوص تصمیم گیری استراتژیک باید بگوییم که محققان حوزه کسب و کار تصمیمات استراتژیک را تصمیماتی تعریف کرده که از سوی مدیران ارشد گرفته می شود و این تصمیمات نیازمند جذب منابع مادی زیاد به همراه پیش نگری و آینده نگری است. تصمیمات استراتژیک مجموعه تصمیماتی هستند که در بلند مدت تاثیر به سزایی در پیشرفت و موفقیت سازمان می گذارند.

هر فعالیتی که در سازمان رخ می دهد تا حدود زیادی به تصمیمات استراتژیک مربوط می شود؛ عدم اطمینان در تصمیم گیری، دو دلی و تردید باعث می شود که مدیران نتوانند تصمیمات درستی بگیرند و تصمیمات آن ها پیشرفت سازمان را متزلزل کند. پس مهم است که تصمیمات سازمانی پربازده باشند و لطمه ای به کسب و کار وارد نکند.

تصمیمات استراتژیک درست، سکوی پرتاب سازمان به سمت موفقیت شده و منجر به ایجاد و البته حفظ مزیت رقابتی سازمان با دیگر رقبایش می شود. از نظر دوستار تصمیمات استراتژیک با چند بعد مختلف در ارتباط هستند؛ این ابعاد شامل، تحمل مخاطرات، بلوغ سازمانی، شکل گیری فرهنگ مشارکت، جهت دهی تصمیمات و تعهد سازمانی می شود.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر تصمیم گیری استراتژیک با توجه به ابعاد مختلف آن داشته باشید، می توانید از پرسشنامه ای که توسط دوستار ساخته شده است، استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.