دانلود رایگان پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
16
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
کوهن، کمارک و مرملستین
سال ساخت:
1983
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن

این پرسشنامه توسط توسط کوهن، کمارک و مرملستین در سال 1983 ساخته شده است.

این پرسشنامه برای ارزیابی میزان استرس و تنیدگی ادراک شده ساخته شده است.

پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن دارای 16 سوال و براساس طیف لیکرت پنج درجه ای می باشد.

همچنین این پرسشنامه دارای نمره گذاری، روایی و پایایی می باشد.

تقریبا همه ی ما با مفهوم استرس آشنایی کامل داریم. اگر از ما در مورد استرس بپرسند احتمالا همه ی ما می توانیم استرس را تعریف کنیم و بگوییم که تجربه ی استرس در هر حالتی برای ما ناخوشایند بوده است. البته که گاها همین تجربه ی استرس می تواند برای ما مفید باشد؛ به طور کلی در این مواقع می توان گفت که استرس حالت و یا ارزش بقا برای انسان دارد.

استرس چیست؟

غیر از مواردی که ممکن است استرس کوتاه مدت موجب رشد و حرکت رو به جلو در ما شود، در بیشتر مواقع تجربه ی استرس، تجربه ای تنش زا می باشد و اصولا نمی توان گفت که خوشایند است. اگر بخواهیم یک تعریف علمی از استرس ارائه دهیم می توانیم بگوییم که استرس تجربه ی یک تنش است. تنش و فشاری که خوشایند نیست.

چرا استرس می گیریم؟

استرس می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، دلایلی که می توانند درونی باشند و ناشی از شخصیت و ویژگی های شخصیتی ما باشد، مانند اینکه ما ممکن است ذاتا آدم بدبینی باشیم و همین بدبینی موجب استرس و فشار در ما شود و خیلی از موارد دیگر و همچنین در نتیجه ی عوامل بیرونی باشد؛ عواملی که ممکن است ناشی از سبک غلط زندگی ما، ناشی از محیط کار پرتعارض ما، ناشی از اتفاقات پیش بینی شده و یا پیش بینی نشده در زندگی ما باشد. این موارد تنها بخشی از مواردی است که باعث به وجود آمدن استرس در ما می شود و قطعا عوامل و دلایل دیگری هم برای استرس وجود دارد.

استرس و تجربه ی فردی

آنچه که در این مقیاس هم به آن توجه شده است، بررسی استرس ادراک شده در افراد است. همه ی ما ممکن است تجربه ی استرس داشته باشیم و گاها تجربه های مشابه در موقعیت های مشابه هم داشته باشیم، اما نکته ی مهم و قابل ذکر اینجاست که، میزان درک افراد از استرس بسیار متفاوت است. ما درکی متفاوت از استرس داریم. هر فرد بسته به ویژگی های شخصیتی خود و عوامل دیگر می تواند درک متفاوتی از استرس داشته باشد. یک رویداد آسیب زا و استرس آور برای یک فرد می تواند استرس زیادی به همراه داشته باشد تا جایی که عملکرد فرد را با نقص مواجه کند و در مقابل همان رویداد می تواند برای فردی دیگر، استرس ایجاد کند اما نه آنقدر زیاد که موجب اختلال در عملکرد شود. بنابراین، میزان استرس ادراک شده در افراد مختلف متفاوت است.

برای ارزیابی میزان استرس و تنیدگی ادراک شده می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن