دانلود رایگان پرسشنامه تعصب بهرمان

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه تعصب بهرمان ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
40
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
بهرمان
سال ساخت:
1393
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه تعصب بهرمان

این پرسشنامه را بهرمان در سال 1393 ساخته است.

هدف از ساخت این پرسشنامه بررسی تعصب می باشد.

این پرسشنامه دارای 40 سوال و چهار مولفه:

  • تعصب نژادی
  • تعصب جنسی
  • عصب مذهبی
  • تعصب قوم مداری می باشد.

پرسشنامه تعصب بهرمان بر اساس طیف لیکرت 5 درجه ای بوده و دارای روایی و پایایی می باشد.

تعصب چیست؟

آیا تا به حال در مورد مفهوم تعصب اندیشیده اید؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیزی موجب تعصب در آدم ها می شود و اصلا چرا ما انسان ها در برخی از موارد بسیار متعصب می شویم؟ خوب اگر در همین ابتدا بخواهیم در مورد تعصب یک توضیح کلی دهیم، احتمالا همانطور که خودتان هم می دانید، تعصب یک نوع باور است. البته تعصب باوری می باشد که اصولا غیر منطقی است و فرد متعصب بدون هیچ چون و چرایی ممکن است بر روی یک چیز عقیده و باور محکم داشته باشد و ممکن است خیلی سخت دست از این اعتقاد بردارد و یا از موضع تعصبی خودش به اصطلاح پایین تر بیاید.

خوب است بدانید فرد با تعصبات خود می تواند تاثیر منفی ای در روابطش با دیگران ایجاد کند؛ و با تعصبات غیر منطقی و بی جا دیگران را از خود دور کند. نکته ای دیگر در مورد تعصب این است که تعصب غالبا آموخته شده می باشد. اما تعصب در چه مواردی وجود دارد؟ و رایج است؟ به طور کلی می توان گفت ما انسان ها ممکن است در مورد موارد مختلفی همچون نژاد خود، مذهب و دین خود، قومی که به آن تعلق داریم، جنسیت و یا بسیاری از موارد دیگر تعصب داشته باشیم. به خاطر داشته باشید، تعصب در هر حالتی، ناشایست است و بهتر آن است که افراد مختلف در مورد باور های خود، اطلاعات لازم را داشته باشند و بر اساس دانش و منطقی که دارند به یک عقیده پایبند باشند و باور آنان به موارد مختلف صرفا بر اساس هیچ اطلاعاتی نباشد.

یکی از موارد بارز که احتمالا شما هم در زندگی خود دیده اید، تعصب افراد به تیم فوتبالی مورد نظرشان است. در مثال های دیگر می توان گفت، فرد ممکن است دین خود را دین برتر بداند و بر این عقیده باشد که فقط در صورت اعتقاد به این دین افراد قطعا راه سعادت و رستگاری در پی خواهند گرفت. فرد دیگری که تعصب جنسیتی دارد، ممکن است فقط جنس خودش را برتر بداند و یا نوع دیگری از تعصب، تعصب نژادی است، این عقیده که سیاه پوستان باید به سفید پوستان خدمت کنند نوعی تعصب نژادی بیش نیست و کاملا غلط می باشد. در تعصبات قومی هم ممکن است فرد فقط قوم خودش را محق دستیابی به امکانات بداند.

موارد ذکر شده در این قسمت فقط چندی از تعصبات بی پایه و اساس می باشد؛ اگر تمایل به ارزیابی تعصبات دارید و علاقه مند به بررسی میزان تعصب در خود هستید می توانید از این پرسشنامه بهره بگیرید.

دریافت رایگان پرسشنامه تعصب بهرمان