دانلود رایگان پرسشنامه سنجش استرس در کودکان

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سنجش استرس در کودکان ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
2
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سنجش استرس در کودکان

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی سنجش استرس در کودکان می باشد.

این پرسشنامه دارای 20 سوال است.

استرس

استرس، جز جدا نشدنی زندگی هرروزه ی ما! هر کدام از ما با توجه به شرایط و موقعیتی که داریم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنیم و ممکن است تحت فشار و استرس قرار بگیریم؛ استرس هایی که ممکن است طولانی مدت باشند و به سلامت جسم و روان آسیب بزنند یا موقتی باشند و برای وضعیت سلامت فرد مفید باشد.

استرس در کودکان

جالب است بدانید، کودکان همانند بزرگسالان، دچار اضطراب و استرس می شوند، استرسی که گاهی توسط والدین تشخیص داده می شود و گاهی قابل تشخیص نیست! حالتی که ممکن است شبیه به تجربه استرس در کودکان باشد، کلافگی است؛ کودکان ممکن است احساس کلافگی بیش از اندازه داشته باشند و در مواقعی آشفته و سردرگم به نظر برسند که این مسئله کاملا طبیعی است.

به هنگام بروز استرس و اضطراب، کوکان ممکن است علائم متفاوتی را از خود نشان دهند و هیچ دو کودکی را پیدا نمی کنید که یک علامت یکسان از استرس داشته باشند. استرس در کودکان می تواند منجر به تغییر الگوی خواب و بیداری شود یا در اشتهای آنان تغییر ایجاد کند، خلق و خوی آنان را تحریک پذیر کند و منجر به گریه های بی امان یا لجبازی شود.
برخی کودکان در مواقع استرس، ممکن است به والدین خود بچسبند، دچار شب ادراری شوند یا ناخن خود را بجوند یا انگشت شصت خود را مک بزند.

والدین باید نسبت به هر تغییر رفتار ناگهانی کودک خود حساس باشند و این تغییر رفتار را در هیچ دوره رشدی نادیده نگیرند، کودکانی که در دراز مدت دچار استرس هستند و تنش زیادی را تجربه می کنند، ممکن است در مرور زمان و زندگی بزرگسالی دچار برخی آسیب ها و اختلالات روانی شوند و از این رو است که والدین باید مراقبت بیشتری از فرزند خود به عمل بیاورند.

اگر کودک در اثر استرس یا یک رویداد استرس زا دچار گوشه گیری، انزوا، سرخوردگی، پریشانی یا بیماری جسمانی شود، والدین باید از یک متخصص حوزه کودک کمک بگیرند. پس مهم ترین نکته ای که تا به اینجا به آن اشاره کردیم آن است که کودکان توانایی بازگو کردن استرس و حالات هیجانی خود را ندارند و این والدین هستند که باید به دقت رفتار و حالات کودک خود را ارزیابی کنند و تحت بررسی قرار دهند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی سنجش استرس در کودکان داشته باشید، می توانید از پرسشنامه استاندارد و معتبری که توسط این محقق ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه سنجش استرس در کودکان