دانلود پرسشنامه مقیاس سه بعدی خرد آردلت (3D-WS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه مقیاس سه بعدی خرد آردلت (3D-WS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
39
تعداد صفحات:
16
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
آردلت
سال ساخت:
2003
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی مقیاس سه بعدی خرد آردلت (3D-WS)

این پرسشنامه را آردلت در سال 2003 با تکیه بر مفهوم خرد کلیتون و بیرن در سال 1980 ساخته است.

این پرسشنامه دارای 39 سوال و سه بعد خرد به عنوان :

  • ژرف نگری
  • عاطفی
  • شناختی ارزیابی می شود.

ابعاد این پرسشنامه از یک دیگر مستقل نیستند.

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و نمره گذاری می باشد.

بی سبب نیست که انسان را اشرف مخلوقات نامیده اند. انسان تنها آفریده و مخلوق خداوند است که دارای ویژگی های همچون تفکر، اراده، اختیار و عقل، منطق و خرد و ... می باشد. در این میان، خرد به عنوان یک ویژگی اساسی انسانی تاثیر به سزایی در رشد اجتماعی و فردی انسان های دارد.

خرد چیست؟

خرد، جز آن دسته از مفاهیمی است که یک تعریف واحد برای آن وجود ندارد. هر صاحب نظر علمی به جهت تحقیقات و بررسی هایی که در زمینه خرد انجام داده است و به زعم خودش تعریفی را از این مفهوم ارائه کرده است. اما اگر بخواهیم یک ویژگی مشترک میان تمام این تعاریف ارائه کنیم، باید بگوییم خرد یعنی، عقل، داشتن فضیلت، داشتن قدرت تفکر، داشتن قدرت تصمیم گیری در شرایط و مواقع مختلف، توانایی قضاوت کردن صحیح و داشتن کمال و ... داشتن همه ی این ویژگی ها در کنار هم خرد را توصیف و فرد را خردمند تعریف می کند.

معنای خرد از دیدگاه متفاوت

همانطور که پیش تر هم گفتیم، خرد انواع مختلفی دارد و هر شخص صاحب نظری آن را از دیدگاه و بینش خودش تعریف کرده است. برخی از تعاریف ذکر شده در مورد خرد عبارت است از:

  • فردی به نام برونر در سال 1990 برای تعریف خرد گفته است که خرد یعنی تعادل برقرار کردن میان شک کردن و دانستن.
  • دیگر دانشمندانی همچون کانزمن و بالتس در سال 2003 تعریفی دیگر از خرد ارائه کردند، به به بیان آن ها، خرد یعنی داشتن دانش تخصصی و ویژه در زمینه های خاص و خرد را شاخصی مهم برای انگیزه و عملکرد فردی دانسته اند.
  • در سال 1990 بالتس و اسمیت خرد را، مهارتی در کاربست های اساسی و مهم زندگی تعریف کرده اند.
  • در نهایت آردلت در سال 2003 برای خرد یک دیدگاه سه بعدی ارائه کرد؛ در این دیدگاه گفته می شود که خرد یک کیفیت شخصی و بازتابی است که از ادغام ویژگی های شخصیتی و ادرامی و تاملی و عاطفی در افراد استو همچنین آردلت معتقد است برای اینکه بتوانیم یک فردی را خردمند بدانیم، باید این موارد در او وجود داشته باشد. آردلت خرد را مولفه ای چند بعدی می داند که تمامی این ابعاد در ارتباط با یکدیگر هستند و موجب تقویت یکدیگر می شوند.

اگر علاقه مند به ارزیابی مولفه ی خرد بر اساس دیدگاه آردلت بودید، می توانید از پرسشنامه استاندارد خرد آردلت استفاده کنید.