دانلود پرسشنامه وسواس مرگ عبدالخالق

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,100 تومان

دانلود پرسشنامه وسواس مرگ عبدالخالق ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
15
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
عبدالخالق
سال ساخت:
1998
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه وسواس مرگ عبدالخالق

این پرسشنامه توسط عبدالخالق در سال 1998 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی وسواس مرگ بوده است.

این پرسشنامه 15 سوال بر اساس طیف لیکرتی و 3 مولفه:

  • نشخوار مرگ
  • سلطه مرگ
  • عقاید تکراری مربوط به مرگ را مورد بررسی قرار می دهد.

روایی و پایایی پرسشنامه وسواس مرگ عبدالخالق تایید شده است.

هر شروعی ناگزیر پایانی دارد. همه ی ما روزی به دنیا می آییم و در نهایت روزی هم از دنیا می رویم. اینکه در چه سنی و در چه موقعیتی از دنیا می رویم و به سمت جهان ابدیت گام بر می داریم مانند واقعیت و چیستی مرگ، برای ما نامعلوم و البته ناخوشایند است. واقعیت این است که هر آنچه برای انسان ناشناخته باشد و ما از آن اطلاعی نداشته باشیم، برای ما علاوه بر آنکه خوشایند نبوده، سوال برانگیز و ترسناک هم هست.

پزشکان مرگ را پایان چرخه زندگی می دانند؛ چرخه ای که متوقف شده و دیگر برگشت پذیر نخواهد بود. درست است که مرگ برای ما ناشناخته می باشد و ما اطلاعات زیادی از آن نداریم اما برای برخی از افراد، این واقعیت مرموز و مبهم ترسناک نمی باشد و این دسته از افراد ترسی از آن ندارند. اما بالعکس، دسته ی دیگری از افراد هم هستند که از مرگ و مردن می ترسند؛ باید بدانید که ترس از مرگ تاثیر زیادی بر سلامت روان دارد و این تاثیر منفی می باشد. اگر بخواهیم سلامت روان فرد را ارتقا دهیم باید از میزان ترس از مرگ در او بکاهیم. جالب است بدانید ترس از مرگ، از موارد مختلفی تاثیر می گیرد که، زمینه ی فرهنگی یکی از این موارد است؛ بدین معنا که فرهنگ می تواند منجر به ترس از مرگ در افراد شود.

نظریه مدیریت وحشت چیست؟

این نظریه حاصل تحقیقات روانشناسی در زمینه ی مرگ است و بر این عقیده استوار است که، آنچه که محرک رفتار های انسان است، ترس ناآشکار و همیشگی اش از مرگ است. وقتی به انسان یادآوری می شود که موجودی فناپذیر است این یادآوری در او منجر به اضطراب می شود. بر اساس تحقیقی که در زمینه ی ترس از مرگ انجام شده است، مشخص شده است که ترس از مرگ در جوانان بیشتر از سالمندان است و در نهایت ترس از مرگ تهدیدی برای بهزیستی روانی می باشد.

وسواس مرگ چیست؟

وسواس مرگ، شامل افکار، تصاویر، تکانه هایی در مورد مرگ است که برای فرد، اضطراب قابل ملاحظه ای را ایجاد می کند. این نوع وسواس اگر در سطح بالایی باشد، می تواند منجر به نقص عملکرد و توانایی های روزمره در زندگی فرد شود و به نوعی می توان گفت یک وسواس ناتوان کننده می باشد.

اگر تمایل به ارزیابی وسواس مرگ در خود و یا فرد دیگری دارید، می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.