دانلود پرسشنامه ارگونومی محیط کار هریس و بلادن

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,300 تومان

دانلود پرسشنامه ارگونومی محیط کار هریس و بلادن ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
26
تعداد صفحات:
7
تعداد مولفه:
4
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
هریس و بلادن
سال ساخت:
1999
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه ارگونومی محیط کار هریس و بلادن 

این پرسشنامه توسط هریس و بلادن در سال 1999 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی وضعیت ارگونومی در محیط کار از ابعاد مختلف می باشد.

این پرسشنامه دارای 26 سوال و 4 بعد:

  • روانشناسی مهندسی
  • فیزیولوژی کار
  • آنتروپومتری
  • بیومکانیک شغلی است.

روایی و پایایی پرسشنامه ارگونومی محیط کار هریس و بلادن تایید شده است.

یک سازمان یا شرکت اگر قرار باشد همواره در پروسه رشد و پیشرفت قرار بگیرد، باید از برخی اصول فنی پیروی کند، دانش تخصصی را در حوزه های مختلف به کار ببرد. پیروی از تکنیک ها و روش های تخصصی می تواند زمینه رشد و پیشرفت سازمانی را فراهم کند. یکی از اصولی که بهتر است در محیط کار مورد توجه قرار بگیرد، ارگونومی است.

ارگونومی چیست؟

اگر قرار باشد روند کار در سازمان ها به خوبی طی شود باید میان انسان و اجزای سیستمی یک رابطه و تعامل برقرار شود؛ ارگونومی دقیقا به اصول علمی مرتبط با همین موضوع می پردازد. تئوری ها، داده و اصل های مختلف، روش های مختلفی که مدیران برای طراحی آسایش و رفاه کارمندان در نظر می گیرند و روش هایی که برای ارتقا عملکرد سیستم به کار می برند جز اصول ارگونومی است.

فیزیولوژی کار به چه معناست؟

فیزیولوژی کار بخشی از دانش ارگونومی محیط کار است؛ در این علم، تغییرات شاخص های فیزیولوژیکی بدن در حین کار و میزان مصرف انرژی مورد بررسی قرار می گیرد.

روان شناسی مهندسی چیست؟

برای ارتقا سطح شغلی باید به عوامل فیزیکی و شیمیایی در محیط کار توجه داشت و توجه به این عوامل در حوزه روان شناسی مهندسی صورت می گیرد. عواملی مانند سر و صدای محیطی، میزان گرما و سرما، ارتعاشات موجود در محیط کار، میزان برخورداری از نور و ... می تواند بر امنیت، سلامت و آرامش خاطر کاری کارمندان اثر بگذارد.

آنتروپومتری چیست؟

زمانی که داده های مختلف در مورد ابعاد طولی، عرضی، محیطی و... انسان در محیط کار جمع آوری و تفسیر می شود، علم آنتروپومتری در محیط کار اجرا می شود.

بیومکانیک شغلی چیست؟

قوانین فیزیکی مکانیک برای بدن در حوزه این علم مورد بررسی قرار می گیرد. در حوزه این علم، میزان فشار مکانیکی که بر عضلات و مفصل ها اعمال می شود، مورد سنجش و محاسبه قرار می گیرد. علوم مختلفی که در این بخش ذکر کردیم، با ارگونومی محیط کار در ارتباط می باشد. اگر ارگونومی محیط کار توسط مدیران و متخصصان مورد توجه قرار بگیرد، بهره وری و عملکرد کارمندان بالا می رود و به دنبال آن رضایت خاطر شغلی بیشتر می شود.

آیا در محیط کار شما اصول مرتبط با ارگونومی کاری مورد توجه قرار دارد و رعایت می شود؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر ارگونومی محیط کار داشتید، می توانید از پرسشنامه ای توسط هریس و بلادن ساخته شده است، استفاده کنید.