دانلود پرسشنامه استعداد خستگی شغلی ودانوویچ و کاس

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه استعداد خستگی شغلی ودانوویچ و کاس ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
28
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ودانوویچ و کاس
سال ساخت:
1990
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه استعداد خستگی شغلی ودانوویچ و کاس

این پرسشنامه توسط ودانوییچ و کاس در سال 1990 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی استعداد خستگی شغلی می باشد.

این پرسشنامه دارای 28 سوال و 5 بعد:

  • محرک های بیرونی
  • محرک های درونی
  • واکنش عاطفی
  • ادراک زمان
  • بی قراری می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه استعداد خستگی شغلی ودانوویچ و کاس تایید شده است.

خستگی شغلی

خستگی را می توان وضعیتی دانست که هر فردی در طول دوران حیات خود آن را تجربه می کند. خستگی می تواند موقتی یا دائمی باشد و به نوعی احساسی است که با نداشتن نیرو تعریف می شود. البته خستگی را باید با ضعف عضلانی متفاوت دانست و حالتی تعریف کرد که با استراحت رفع می شود.

خستگی می تواند در نتیجه خستگی جسمی یا ذهنی ناشی از فعالیت های طولانی مدت ایجاد شود. خستگی حالتی است که در برگیرنده، ضعف، بی حالی، خواب آلودگی می باشد و می تواند در اثر بیماری یا اتفاقات مختلف به وجود بیاید؛ مثلا کم خونی می تواند خستگی ایجاد کند یا بی خوابی منجر به خستگی شود.

خستگی انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن، خستگی شغلی است؛ خستگی شغلی توسط پژوهشگران بسیاری مورد بررسی قرار گرفته است. خستگی شغلی را می توان احساسات نسبتا پایداری در نظر گرفت که فرد در اثر نداشتن علاقه و تمرکز در حین انجام کار تجربه می کند.

خستگی شغلی، باعث می شود فرد تمرکز بالایی برای انجام وظایفش نداشته باشد و نتواند به صورت آگاهانه به انجام وظایف شغلی اش بپردازد. خستگی شغلی باعث می شود که فرد عملکرد بالایی را از خودش در محل کار به نمایش نگذارد.

خستگی انواع مختلفی دارد؛ یک زمان فرد ممکن است تمایل به انجام کارهایش نداشته باشد و عامل بازدارنده ای باعث منع فرد از انجام کار شود، یک زمان ممکن است فرد مجبور به انجام کاری شود که دوست ندارد انجام دهد و زمان هم وجود دارد که فرد بدون اینکه دلیلی وجود داشته باشد، مایل به انجام کارهایش نیست.
استعداد خستگی شغلی را می توان حالتی دانست که فرد در عین حال به هر سه نوع خستگی گرایش دارد.

استعداد خستگی شغلی با برخی از مولفه ها در ارتباط است؛ یکی از این مولفه ها، محرک بیرونی است که اشاره به محرکی دارد که فرد به واسطه عوامل خارجی و خارج از کار برانگیخته می شود. محرک درونی به عنوان دیگر مولفه، به عوامل و تقویت کننده ها درونی اشاره دارد که فرد قادر به کنترل آن است و احساس رضایت از انجام آن دارد.

واکنش عاطفی مجموعه احساسات و هیجانی همچون بی علاقگی، احساس تکراری بودن فعالیت ها و عدم برانگیختگی را شامل می شود. ادراک زمان مولفه ای که بر نحوه استفاده فرد از زمان اشاره دارد و بی قراری به سنجش تحمل و صبر فرد در موقعیت هایی که صبوری می طلبد، اشاره دارد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر استعداد خستگی شغلی از ابعاد مختلف داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید.