دانلود رایگان پرسشنامه افکار اضطراب سخنرانی بارسولومی و هولیهان (SATI)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه افکار اضطراب سخنرانی بارسولومی و هولیهان (SATI) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
23
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
بارسولومی و هولیهان
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

پرسشنامه افکار اضطراب سخنرانی بارسولومی و هولیهان (SATI)

این پرسشنامه توسط بارسولومی و هولیهان ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ترس از سخنرانی بوده است. این پرسشنامه شامل 32 سوال بوده است که این سوالات بر اساس نمونه های بالینی که از هراس اجتماعی رنج می بردند و دانشجویانی که اضطراب نداشتند، ساخته شده است. نسخه اصلی این پرسشنامه به زبان کره ای بوده است و پس از آن این پرسشنامه به زبان انگلیسی مورد بررسی قرار گرفته است.

روایی و پایایی پرسشنامه افکار اضطراب سخنرانی (SATI) تایید شده است.

بسیاری از موقعیت ها و مشاغل نیازمند مشارکت افراد با یکدیگر هستند. در بسیاری از این موقعیت ها و مشاغل افراد باید در جهت پیشبرد اهداف شغلی و یا هدفی که در آن موقعیت دنبال می شود، اقدام به سخنرانی کردن و گفتگو کردن با افراد در میان جمعیت داشته باشند. برای بسیاری از افراد سخنرانی در یک جمعیت بزرگ کاملا پذیرفته شده می باشد و این افراد ممکن است حتی از این فعالیت نیز بسیار لذت ببرند. نظر به اینکه در برخی از موقعیت ها و مشاغل لزوم ارائه مطالب به جمعیت زیادی از افراد کاملا ضروری به نظر می رسد. برای برخی از افراد صحبت کردن با جمعیت و یا ارائه مطالب به صورت سخنرانی برای گروهی از افراد کاری سخت و دشوار است اما به هر روی این افراد سعی می کنند که این کار را انجام دهند. در دسته ای دیگر از افراد سخنرانی کردن برای جمعیت ترس بزرگی می باشد.

اضطراب سخنرانی چیست؟

همانطور که مشخص است در اضطراب سخنرانی افراد ترس شدیدی از سخنرانی کردن برای یک جمعیت بزرگ دارند. این اضطراب تبدیل به ترسی بیش از اندازه و غیر منطقی می شود. به این ترس غیر منطقی از سخنرانی در جمع گلوسوفوبیا می گویند. در توصیف این فوبیا به صورت کلی تر باید بگوییم که، این ترس یک ترس واقعی و کاملا شناخته شده در هر کجای این دنیا می باشد. افرادی که این نوع ترس را تجربه می کندد، حدودا میلیون ها نفر در سراسر این دنیا هستند. این نوع ترس کاملا شایع می باشد و در بیش از 75 درصد از افرادی که باید در میان جمعیت سخنرانی داشته باشند، دیده می شود.

بنابراین اگر شما هم در حین سخنرانی برای گروهشی از افراد دچار ترس و اضطراب می شوید، بدانید که شما تنها نیستید و این اتفاق کاملا طبیعی بوده و می تواند در گروه بسیاری از افراد رخ دهد. مهم نحوه مقابله با این ترس است. با کمک گرفتن از یک روانشناس حاذق شاید بتوانید از میزان این ترس به تدریج کمتر کنید و در نهایت یک مقابله موثر با این ترس داشته باشید.

اگر احساس می کنید که ممکن است، مبتلا به این نوع فوبیا باشید، می توانید از این پرسشنامه برای ارزیابی این ترس استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه افکار اضطراب سخنرانی بارسولومی و هولیهان (SATI)