دانلود رایگان پرسشنامه غربالگری علایم قبل از قاعدگی (PSST)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه غربالگری علایم قبل از قاعدگی (PSST) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
19
تعداد صفحات:
4
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه غربالگری علایم قبل از قاعدگی (PSST)

این پرسشنامه با هدف ارزیابی علائم سندروم قبل از قاعدگی و تاثیر آن بر زندگی افراد ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای 19 سوال می باشد.

سوالات این پرسشنامه به دو بخش تقسیم می شود؛ بخش اول شامل ١۴ سوال بوده که علائم خلقی، جسمی و رفتاری را مورد ارزیابی قرار می دهد و بخش دوم شامل 5 سوال است که تاثیر این علائم را بر زندگی فرد می سنجد.

روایی و پایایی پرسشنامه غربالگری علایم قبل از قاعدگی (PSST) تایید شده است.

عادت ماهیانه چیست؟

عادت ماهیانه که با نام های قاعدگی، دوره پریود هم شناخته می شود، دوره ای منظم در زنان و دختران بوده که از دوران بلوغ در دختران شروع شده و تا سنین یائسگی ادامه پیدا می کند. عادت ماهیانه در دوره ای از زندگی متوقف می شود و آن هم زمانی است که یک خانم باردار می شود و با بچه شیر می دهد. به طور کلی در دوران عادت ماهیانه، هر ماه و طی تاریخی تقریبی و مشخص، از رحم خون خارج می شود. این یک توصیف ابتدایی و ساده از عادت ماهیانه می باشد.
عادت ماهیانه ممکن است با درد های جسمانی و تغییرات خلقی همراه باشد. بهترین کاری که زنان و دختران در دوران عادت ماهیانه ی خود باید انجام دهند، مراقبت از خود و استراحت کردن می باشد. البته گاها دوران عادت ماهیانه با درد های شدید جسمانی همراه می شود که در این صورت مراجعه به پزشک متخصص زنان، ضروری و لازم می باشد.

سندروم یا نشانگان قبل از قاعدگی چیست؟

سندروم قبل از قاعدگی که با نام های نشانگان قبل از قاعدگی یا (پی ام اس) شناخته می شود، یک سری علائم و نشانه های جسمانی و روانی بوده که در زنان رخ می دهد؛ این مجموعه علائم در ارتباط با چرخه ی قاعدگی در زنان است. به طور کلید و طبق بررسی های انجام شده، سندورم قبل از قاعدگی 5 تا 11 روز قبل از شروع دوران عادت ماهیانه در فرد بروز پیدا می کند و فرد را با چالش های جسمانی و روانی روبه رو می کند.  نشانه های این سندروم دقیقا با آغاز دوره ی پریود از بین می رود. علت دقیق این سندورم هنوز مشخص نیست اما می توان این سندورم را با عوامل محیطی و ژنتیکی در ارتباط دانست. نشانه های این سندروم شامل موارد زیر می شود:

  • نشانه های جسمانی

نشانه های جسمانی شامل، سردرد، نفح شکم، سرگیجه، حال تهوع، درد سینه، کمر درد، مشکلات پوستی، انقیاضات رحمی و ... می شود.

  • نشانه های خلقی

نشانه های خلقی شامل، خستگی، رخوت، تحریک پذیری، پرخاشگری و ... می باشد.

  • نشانه های رفتاری

نشانه های رفتاری عبارت اند از، گریه کردن، غذا خوردن کم یا زیاد، فراموشی، تغییر در رفتار جنسی و ...

سندروم قبل از قاعدگی در مواردی موجب نقص عملکرد در زنان می شود به طوری که زنان شاغل را به گرفتن مرخصی و استراحت در خانه مجبور می کند.

در صورت تمایل به ارزیابی نشانگان قبل از قاعدگی و تاثیری که این نشانگان بر زندگی شما دارد، می توانید از این پرسشنامه بهره ببرید

دریافت رایگان پرسشنامه غربالگری علایم قبل از قاعدگی (PSST)