دانلود رایگان پرسشنامه بخشودگی بین فردی (IFI-25)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه بخشودگی بین فردی (IFI-25) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
25
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
پروین احتشام زاده و همکاران
سال ساخت:
1389
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه بخشودگی بین فردی (IFI-25)

این پرسشنامه توسط احتشام زاده و همکاران در سال 1389 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی بازخورد به هنگام سرزدن خطا از شخصی در رابطه بین فردی می باشد.

این پرسشنامه دارای 25 سوال و 3 بعد:

  • ارتباط مجدد و كنترل انتقام جویی
  • كنترل رنجش
  • درك و فهم واقع بينانه می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه بخشودگی بین فردی (IFI-25) تایید شده است.

بخشودگی

واقعیت این است که هیچ رابطه ی بین فردی بدون تعارض و چالش نیست؛ در هر رابطه بین فردی امکان رخ دادن برخی مشکلات و اشتباهات وجود دارد. آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده که در روابط خود با دیگران مرتکب اشتباه شوید؟ یا دیگران در مقابل شما دچار اشتباه شوند؟ البته که بله!

واکنش افراد به هنگام تجربه چنین شرایطی با یکدیگر متفاوت است؛ برخی افراد از اشتباه دیگران به راحتی می گذرند و به عبارتی آن ها را می بخشند و برخی دیگر سخت اشتباه دیگران را فراموش می کنند و به راحتی دیگران را نمی بخشند. در واقع میزان بخشودگی افراد مختلف در روابط به هنگام سرزدن خطاهای فردی با یکدیگر متفاوت است.

همان طور که خودتان هم می دانید بخشش به معنای گذشت کردن است؛ فرآیند بخشیدن دیگران فرآیند ساده ای به نظر نمی رسد؛ بخشودن دیگران در برگیرنده رها کردن احساس آزردگی، خصومت از شخص خطاکار است؛ فردی بخشنده خطایی که موجب رنجش و ناراحتی اش شده است را فراموش می کند.

نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که ما زمانی می توانیم بگوییم که فردی را بخشیدیم که این عمل را از صمیم قلب انجام داده باشیم و به شیوه سالم زندگی خود را ادامه دهیم.

پژوهشگران اخیرا تمایل زیادی به بررسی بخشودگی در روابط پیدا کرده اند و مطالعاتی در این خصوص انجام داده و می دهند. بر اساس تعاریف ذکر شده، بخشایش یا بخشودن با نداشتن احساسات و قضاوت منفی و رفتار بی تفاوت نسبت به فردی که مرتکب اشتباه شده است، تعریف می شود.

بخشیدن با احساسات مثبتی همچون شفقت، مهربانی، سخاوت و عشق در ارتباط است؛ متخصصان بر این باورند که بخشودگی یک عمل خیرخواهانه است و باعث می شود که فرد عزت نفس آسیب دیده اش را ترمیم کند. در نهایت می توان گفت بخشیدن یک انتخاب است و با سلامت جسم و روان در ارتباط می باشد.

در این پرسشنامه بازخورد به هنگام سرزدن خطا از شخصی در رابطه بین فردی یا همان بخشودن افراد در روابط بین فردی از ابعاد مختلفی همچون ارتباط مجدد و كنترل انتقام جويي،‌ كنترل رنجش، درك و فهم واقع بينانه در ارتباط است. در صورتی که تمایل به ارزیابی میزان بخشودگی در روابط بین فردی داشته باشید می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر که توسط احتشام زاده و همکاران ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه بخشودگی بین فردی (IFI-25)