دانلود پرسشنامه تعالی سازمانی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
2,000 تومان

دانلود پرسشنامه تعالی سازمانی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
50
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
بهروز ریاحی و همکاران
سال ساخت:
1385
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه تعالی سازمانی

این پرسشنامه توسط ریاحی در سال 1385 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان تعالی سازمانی می باشد.

این پرسشنامه دارای 50 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه تعالی سازمانی تایید شده است.

تعالی سازمانی

در ادبیات تحقیق و پژوهش تعالی سازمانی که به آن سرآمدی سازمانی هم گفته می شود، جز موضوعات مهم و پرطرفدار برای تحقیق و پژوهش بوده است. تعالی سازمانی یک چارچوب، ساختار، مدل یا الگو برای خود ارزیابی و سنجش است؛ این الگو زمینه را برای حرکت و هدایت فعالیت های سازمان در جهت رشد، پیشرفت و بهبودی دائمی و مستمر فراهم می کند.

تعالی سازمانی مدلی است که به عنوان یک رویکرد یا ابزار مدیریتی، فعالیت های سازمانی را ارزیابی کرده و با اندازه گیری عملکرد سازمان، یک تصویر شفاف و واقعی از هر انچه که درون سازمان اتفاق میفتد مانند فعالیت های سازمانی ارائه می کند و قادر به شناسایی وضعیت کنونی سازمان و فاصله آن با وضعیت مطلوب است.

تعالی سازمانی به سازمان کمک می کند فاصله میان آنچه هست و میخواهد باشد را کمتر کند و تفاوت های درون سازمانی را از بین ببرد.

حمایت از مدیران به عنوان افراد تاثیر گذار بر حرکت و پیشرفت سازمان و همچنین کمک به آن ها در جهت قرار دادن سازمان در جهت رشد و توسعه و تعالی از مهم ترین اهداف تعالی سازمانی می باشد.

اگر بخواهیم نگاهی جزئی به تاریخچه به وجود آمدن الگوی تعالی سازمانی داشته باشیم باید بگوییم تعالی سازمانی توسط دکتر دمنیگ مطرح شد؛ این الگو به تولید محصولات با کیفیت و ارائه خدمات بهتر کمک کرد و باعث بهره وری و هماهنگی هرچه بیشتر خدمات در سطح سازمانی شد.

استفاده از الگوی تعالی سازمانی به مرور زمان همه گیر شد و سازمان های مختلف در سراسر دنیا از این مدل در جهت رشد بیشتر سازمان خود بهره بردند. این مدل بسط و گسترش پیدا کرد و انواع دیگری از آن طراحی و تولید شد. مثلا یکی از انواع مدل تعالی سازمانی که محبوبیت بسیاری دارد، مدل تعالی سازمانی EFQM می باشد.

این مدل به سازمان ها در جهت ارزیابی و بررسی میزان کارآمدی فرآیند توسعه و اجرا استراتژی ها کمک می کند و جز محبوب ترین ابزارهای مدیریت کیفیت در اروپا محسوب می شود.

به طور خلاصه، اگر سازمانی تمایل به موفقیت و توسعه داشته باشد باید برای تحقق این هدف از ابزارها و الگوهای توسعه بهره ببرد و کمک گرفتن از الگوی سرآمدی سازمانی می تواند برای سازمان مزایایی به همراه داشته باشد. در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر میزان تعالی سازمانی داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر که توسط این محقق ساخته شده است، استفاده کنید.