دانلود پرسشنامه تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
24
تعداد مولفه:
3
تعداد صفحات:
8
نمره گذاری:
دارد
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
اعتبار:
دارد
روایی:
دارد
نویسنده:
ناتالی آلن و جان مایر
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

تعهد سازمانی

تعهد سازمانی عبارت است از نگرش های مثبت و منفی افراد نسبت به کل سازمان (نه شغل) است که در آن مشغول به کارند. در تعهد سازمانی شخص نسبت به سازمان احساس وفاداری قوی دارد و از طریق آن سازمان خود را مورد شناسایی قرار می ­دهد.

معرفی پرسشنامه تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ)

این پرسشنامه توسط ناتالی آلن و جان مایر به منظور سنجش میزان تعهد سازمانی افراد ساخته شده است که در سه بعد آن را می سنجد، این سه بعد عبارتند از:

  • تعهد عاطفی: دلبستگیِ احساسیِ کارکنان به ارزش‌های سازمانی است که در آن کار می‌کند، یعنی اینکه فرد تا چه اندازه به سازمان علاقه دارد. کارکنان دارای تعهد عاطفی قوی به این خاطر در سازمان می مانند چون به آن علاقه باطنی دارند.
  • تعهد مستمر: میزان تمایل فرد به ادامه‌ ی همکاری با همان سازمان است. افرادی که تعهد مستمر یا عقلانی قوی دارند به خاطر نیاز خود در سازمان می مانند.
  • تعهد هنجاری: با التزام و مسئولیت‌ پذیری‌‌ ای سروکار دارد که فرد نسبت به سازمان در خود احساس می‌کند. کارکنانی که تعهد هنجاری قوی دارند به این دلیل در سازمان می مانند چون احساس می کنند که باید بمانند و در واقع احساس دین، مسئولیت و تکلیف به ماندن در سازمان می کنند.

پرسشنامه OCQ دارای 24 سوال است که جواب هر سوال به صورت لیکرت پنج درجه ای است.

همچنین این پرسشنامه دارای روایی و اعتبار نیز هست.