دانلود پرسشنامه خوش بینی اسلامی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,100 تومان

دانلود پرسشنامه خوش بینی اسلامی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
60
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
نجیب الله نوری و ناصر سقای بی ریا
سال ساخت:
1388
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه خوش بینی اسلامی

این پرسشنامه توسط  توسط نجیب الله نوری و ناصر سقای بی ریا در سال 1388 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی خوش بینی می باشد.

این پرسشنامه دارای 60 سوال و 3 مولفه است.

روایی و پایایی پرسشنامه خوش بینی اسلامی تایید شده است.

نگرش شما نسبت به جهان اطراف خود چگونه است؟ آیا جز افرادی هستید که در هر رخداد و اتفاقی نیمه پر لیوان را می بینید؟ اگر بله، می توانید خود را یک فرد خوش بین بدانید. خوش بینی به معنای داشتن نگرش و دیدگاه مثبت به خود، به دیگران و دنیای پیرامون است.

تحقیقات بسیاری حول محور این ویژگی در حیطه علم روان شناسی انجام شده است و به پیامدهای مثبت خوش بینی بر زندگی اشاره شده است. خوش بینی باعث می شود که دنیا را بهتر ببینیم و درک بهتری از جهان پیرامون خود داشته باشیم.

خوش بینی

همه ی ما می دانیم که در این دنیا هیچ چیز بی عیب و نقصی وجود دارد؛ هر اتفاقی یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی دارد و از طرف دیگر، هر فردی هم دارای نقاط قوت و ضعف است؛ وقتی عینک خوش بینی را به چشمان خود می زنیم، سازگاری بیشتری با شرایط خواهیم داشت و قدرت پذیرش ما در مورد اتفاقات مختلف بالاتر خواهد رفت.

وقتی خوش بینی وجود داشته باشد، می دانیم که پس از هر اتفاق منفی و ناخوشایندی یک اتفاق مثبت رخ خواهد داد و با پیدا کردن یک راه حل منطقی می توانیم از پس مشکلات بربیاییم. خوش بینی با امیدواری در ارتباط است؛ افراد خوش بین به زندگی امید بیشتری دارند و در موقعیت های سخت و چالش برانگیز، توانایی بیشتری برای مقابله با چالش ها از خود نشان می دهند.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد، خوش بینی باعث رشد فردی، مثبت اندیشی، تمرکز بر پیدا کردن راه حل، افکار خوش بینانه، پیشرفت در محل کار و تحصیل، کاهش افسردگی و در نهایت افزایش سلامت روان و جسم می شود.

خوش بینی در این پرسشنامه با در نظر گرفتن جنبه های مثبت در زندگی، تفسیر مشکلات و رویدادها و انتظار مثبت در ارتباط است. یک فرد خوش بین حتی در اتفاقات تلخ و ناگوار یک جنبه مثبت پیدا می کند و زندگی را به صورت مثبت نگاه می کند، او درک و تفسیر درستی از مشکلات و رویدادها دارد و در نهایت انتظارات او در مورد مسائل مختلف مثبت است. در دین اسلام به خوش بینی و مزایای آن تاکید بسیار شده است و بزرگان به خوش بینی و اکتساب آن تاکید کرده اند.

لازم به ذکر است، طراحان این پرسشنامه به منظور ارزیابی روایی همگرای این پرسشنامه از آزمون خوش بینی سرشتی شییر و کارور استفاده کرده اند؛ در صورت تمایل به ارزیابی خوش بینی می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.