دانلود رایگان پرسشنامه سنجش اعتقادات دینی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه سنجش اعتقادات دینی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
26
تعداد صفحات:
3
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
حسین زارع و همکاران
سال ساخت:
1390
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه سنجش اعتقادات دینی

این پرسشنامه توسط حسین زارع و همکاران ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان اعتقادات دینی افراد می باشد.

این پرسشنامه دارای 26 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه سنجش اعتقادات دینی تایید شده است.

اگر از شما بخواهیم اعتقاد را تعریف کنید و کمی در مورد آن توضیح دهید، چه می گویید؟ آیا تا به حال به بررسی باورها و اعتقادات خود در زمینه های مختلف پرداخته اید؟ یک مرور کلی به اعتقادات خود داشته اید؟ اعتقاد باوری است که در قلب افراد وجود دارد و شکل می گیرد.

اعتقاد باوری است که ما در درون خود به یک چیز داریم و به عبارتی به آن مسئله ایمان داریم؛ ایمانی درونی که قابل مشاهده نیست!

اعتقاد یک نفر ممکن است در طول زمان و تحت تاثیر عوامل مختلفی چون خانواده و فرهنگ شکل بگیرد؛ خانواده می تواند نقش بنیادی در شکل گیری اعتقادات داشته باشد اما لزوما نمی توان گفت که اعتقاد هر فردی از اعتقادات درون خانواده نشئت می گیرد؛ چه بسا افرادی که خانواده های معتقد دارند اما خودشان ذره ای معتقد نیستند یا اصلا اعتقاد خانواده و فرد در یک راستا نمی باشد. اگر بخواهیم در این خصوص یک مثال دینی بزنیم باید به حضرت نوح و فرزندش اشاره کنیم؛ نوح یکتاپرست بود اما فرزندش اعتقادات یکسان با پدر نداشت.

اعتقادات ممکن است در گذر زمان تغییر کنند و انعطاف پذیری بالایی داشته باشند؛ یک فرد می تواند اعتقاداتش را حتی پس از گذشت سال ها تغییر دهد یا اصلاح کند، پس نمی توان گفت اعتقادات و باورها همیشه ثابت و غیرقابل تغییراند.

اعتقادات دینی

به طور کلی، اعتقادات و باورها بر رفتار و اعمال تاثیر می گذارند؛ بسیاری از افراد بر اساس باورهایی که دارند رفتار می کنند و از انجام خیلی مسائل پرهیز می کنند. اعتقادات و باور درست باعث می شود درست عمل کنیم و رفتار مطلوبی داشته باشیم.

یکی از انواع اعتقاد، اعتقادات دینی است؛ افراد مختلف نگرش و اعتقادات مختلفی به دین دارند؛ اعتقادات دینی افراد بر مبنای دینی که پرستش می کنند، می تواند متفاوت باشد. مثلا فردی که مسلمان بوده و پیرو دین اسلام می باشد اعتقادات دینی متفاوتی از فردی که مسیحی می باشد، دارد. از طرفی دیگر، اعتقاد یک فرد مسلمان با دیگر فرد مسلمان از یک مذهب می تواند متفاوت باشد و حتی دو مسلمان از دو مذهب متفاوت، اعتقاد دینی متفاوتی دارند.

پس میزان اعتقادات افراد در یک جامعه یا فرهنگ هرگز مثل هم نبوده و چه بسا در یک خانواده هم یکسان نخواهد بود. اعتقادات دینی شما چگونه است؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر میزان اعتقادات دینی افراد داشته باشید، می توانید از پرسشنامه استاندارد و معتبری که توسط این محقق ساخته شده است، استفاده کن

دریافت رایگان پرسشنامه سنجش اعتقادات دینی