دانلود پرسشنامه سواد سلامت الکترونیک (eHEALS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,100 تومان

دانلود پرسشنامه سواد سلامت الکترونیک (eHEALS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
8
تعداد صفحات:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
حمیدرضا رسولی و همکاران
سال ساخت:
1397
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه سواد سلامت الکترونیک (eHEALS)

این پرسشنامه توسط حمیدرضا رسولی و همکاران ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان سواد سلامت الکترونیک می باشد.

این پرسشنامه دارای 8 سوال است.

روایی و پایایی پرسشنامه سواد سلامت الکترونیک (eHEALS) تایید شده است.

سواد الکترونیک

سواد الکترونیک به طور کلی در برگیرنده 6 نوع سواد است، سواد سنتی، اطلاعات، بهداشت، رسانه، کامپیوتر و سواد علمی 6 نوع سواد الکترونیکی می باشند. سواد الکترونیک سلامت به کاربران یا مصرف کنندگان بهداشت کمک می کند تا پس از جستجو برای پیدا کردن منابع مختلف در سایت ها و اینترنت، نتایج مثبتی را به دست بیاورند و به اهداف خود در رابطه با کسب اطلاعات مرتبط با سلامتی دست پیدا کنند.

سواد سلامت الکترونیک یکی از جدید ترین مفاهیمی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته است و پژوهش های مختلفی در راستای آن انجام می شود. به طور کلی، سواد سلامت الکترونیک اشاره به توانایی پیدا کردن، درک و ارزیابی و سنجش اطلاعات مختلف مرتبط با سلامت از منابع الکترونیکی دارد.

وقتی افراد تمایل به کسب اطلاعات در مورد یک مبحث مرتبط با بیماری یا سلامتی داشته باشند و از طریق فضای مجازی و اینترنت، اقدام به کسب اطلاعات کنند در واقعا از سواد سلامت الکترونیک بهره برده اند.
در تعریفی که ذکر کردیم، دو مولفه مهم در رابطه با سواد سلامت الکترونیک وجود دارد و این دو مولفه شامل توانایی فرد در درک اطلاعات سلامت و پس از آن اتخاذ تصمیم مناسب در این راستا است.

سواد سلامت الکترونیک نقش حائز اهمیتی در فناوری اطلاعات سلامت دارد؛ سواد سلامت الکترونیک ترکیبی از دانش، رسانه، رایانه، اطلاعات مختلف و سواد اینترنتی است. از آنجایی که تکنولوژی روز به روز پیشرفت می کند، سواد سلامت عمومی هم تحت تاثیر این پیشرفت قرار می گیرد و به صورت مداوم و پیوسته تکامل پیدا می کند.

نکته مهمی که در رابطه با سواد الکترونیک وجود دارد آن است که، کاربران پیش از استفاده از فضای الکترونیک باید نحوه استفاده از سواد الکترونیک را آموزش ببینند و با آگاهی هرچه تمام تر از اطلاعات و فضای الکترونیک استفاده کنند؛ در این صورت امکان تجربه آسیب کمتر خواهد شد و توانمندی های فرد بالاتر خواهد رفت.

یادگیری و کسب اطلاعات در زمینه سواد الکترونیک باعث از بین رفتن ناآگاهی می شود. همچنین سواد سلامت الکترونیک باید در دسترس عموم جامعه قرار بگیرد.

آیا شما توانایی استفاده از سواد سلامت الکترونیک را دارید؟ آیا می توانید از اطلاعات مرتبط با سلامتی در فضای مجازی و اینترنت به درستی استفاده کنید و تصمیم گیری درستی داشته باشید؟ در صورت تمایل به ارزیابی متغیر میزان سواد سلامت الکترونیک می توانید از این پرسشنامه استاندارد که سواد سلامت الکترونیک (eHEALS) نام دارد، استفاده کنید.