دانلود پرسشنامه درگیری تحصیلی ریو (AES)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,500 تومان

دانلود پرسشنامه درگیری تحصیلی ریو (AES) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
17
تعداد مولفه:
4
تعداد صفحات:
9
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ریو
سال ساخت:
2013
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه درگیری تحصیلی ریو (AES)

این پرسشنامه توسط ریو در سال 2013 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی میزان درگیری تحصیلی می باشد.

این پرسشنامه دارای  ۱۷ سوال و 4 خرده مقیاس:

  • عاملی
  • رفتاری
  • شناختی
  • عاطفی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه درگیری تحصیلی ریو (AES) تایید شده است.

درگیری تحصیلی

درگیری تحصیلی یکی از مولفه های مهم تحصیلی است که نقش پر رنگی در موفقیت تحصیلی دارد؛ کارشناسان علوم تربیتی تعاریف متعددی در مورد درگیری تحصیلی ارائه کرده اند؛ به طور کلی، درگیری تحصیلی به تمایل محصلان برای انجام تکالیف درسی و آموزشی اشاره دارد.

درگیری تحصیلی در برگیرنده تکالیف مختلف همچون حل مسئله و یادگیری است و باعث توسعه مهارت های فردی می شود.

دانش آموزانی که درگیری تحصیلی را تجربه می کنند، نسبت به انجام تکالیف درسی خود متعهد بوده و علاقه مند به انجام تکالیف و مرور مطالب درسی هستند. به عبارت ساده تر، برای درس و تکالیف درسی ارزش قائل اند و بدون توجه به عوامل انگیزشی بیرونی و دریافت پاداش بیرونی و نظارت دیگران، تکالیف خود را دنبال می کنند.

پژوهش های اخیر بر ارزیابی درگیری تحصیلی متمرکز بوده اند و دلیل توجه پژوهشگران به این متغیر تاثیر انگیزه و یادگیری دانش آموزان بر موفقیت و پیشرفت تحصیلی در مدرسه بوده است و بر اساس آنچه گفتیم، درگیری تحصیلی با انگیزه درونی و اشتیاق به تحصیل در ارتباط است.

بر استناد بر مطالعات صورت گرفته در این زمینه باید گفت، هرچه میزان درگیری تحصیلی در دانش آموزان بیشتر باشد، آن ها نمرات بالاتری کسب می کنند، رفتار بهتری از خود نشان می دهند و اعتماد به نفس تحصیلی و سازگاری بیشتری در طول دوران تحصیل خواهند داشت.

بنابراین درگیری تحصیلی به عنوان یک سازه روان شناختی پیش بین خوبی برای موفقیت و شکست تحصیلی است و می تواند شکست های تحصیلی یا ناکارآمدی تحصیلی جلوگیری کند. طبق نظر شورای تحقیقات ملی، دانش آموزانی که سطح بالایی از درگیری تحصیلی را تجربه می کنند، بیش از سایر دانش آموزان در فعالیت های مدرسه مشارکت دارند و تلاش، ممارست و پافشاری آن ها برای رسیدن به اهداف به نسبت دیگر دانش آموزان بیشتر است.

درگیری تحصیلی باعث هدایت دانش آموزان به سمت اهداف و تلاش برای کسب اهداف تحصیلی خواهد شد. لازم به ذکر است، میزان درگیری تحصیلی از ابعاد مختلف قابل مقایسه و ارزیابی خواهد بود. در این پرسشنامه درگیری تحصیلی با عوامل رفتاری، شناختی، عاطفی و عاملی در ارتباط است.

به عنوان یک دانش آموز تا چه اندازه درگیری تحصیلی دارید؟ به عنوان یک والد تا چه اندازه شاهد درگیری تحصیلی در فرزند محصل خود می باشید؟ در صورت تمایل به ارزیابی متغیر درگیری تحصیلی می توانید از پرسشنامه استاندارد و معتبر درگیری تحصیلی ریو (AES) استفاده کنید.