دانلود پرسشنامه تاب آوری تحصیلی ساموئلز

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه تاب آوری تحصیلی ساموئلز ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
29
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ساموئلز
سال ساخت:
2004
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه تاب آوری تحصیلی

این پرسشنامه توسط ساموئلز در سال 2004 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی تاب آوری تحصیلی می باشد.

این پرسشنامه دارای 29 سوال و سه مولفه:

  • مهارت های ارتباطی
  • جهت گیری آینده
  • مسئله محور/ مثبت نگر می باشد.

نسخه اصلی این پرسشنامه 40 سوال دارد که پس از اعتباریابی در ایران تعداد سوالات تقلیل پیدا کرده است. روایی و پایایی پرسشنامه تاب آوري تحصیلی (ARI) تایید شده است.

به نظر شما صرف داشتن تلاش و پشتکار می توان از نظر تحصیلی موفق شد؟

اگر از شما بخواهیم چند عامل تاثیر گذار در موفقیت تحصیلی را نام ببرید، به چه عواملی اشاره می کنید؟ در حوزه علوم تربیتی و روان شناسی تربیتی مباحث مختلفی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است که، تاب آوری تحصیلی یکی از این مولفه هاست.

تاب آوری تحصیلی یعنی چه؟

اگر بخواهیم به عوامل تاثیر گذار در موفقیت تحصیلی اشاره کنیم، می توانیم تاب آوری تحصیلی را جز مهم ترین عوامل در نظر بگیریم. مسیر موفقیت تحصیلی یک مسیر ساده و آسان نیست. اگر فردی بخواهد به جایگاه علمی بالا دست پیدا کند و در مقاطع تحصیلی بالا قرار بگیرد، باید تلاش بسیار داشته باشد.

عوامل درونی همچون: هدف گذاری، برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف، اراده و پشتکار، مصمم بودن برای یادگیری و تاب آوری بر موفقیت تحصیلی اثر مستقیم دارد. با توجه به تحقیقاتی که در زمینه موفقیت تحصیلی انجام شده است، تاب آوری یک متغیر فردی مهم برای موفقیت در نظر گرفته شده است. تاب آوری می تواند منجر به پیشرفت تحصیلی شود و راه را برای موفقیت هموار تر کند.

زمانی که یک دانش آموز یا دانشجو در شرایط و موقعیت مساعدی برای تحصیل قرار نداشته باشد و با چالش های مختلفی در مسیر ادامه تحصیل مواجه شود اما بتواند با ارائه راه حل های مختلف با چالش ها مقابله کند، سختی ها را شکست بدهد و شرایط موجود را به نفع خودش تغییر بدهد یعنی از تاب آوری تحصیلی برخوردار است.

برنامه ریزی کردن برای حل مشکلات، یکی از راهکارهایی است که در تاب آوری تحصیلی نقش دارد.

اگر دانش آموزی از تاب آوری تحصیلی داشته باشد، مقاومت بالایی در برابر مشکلات دارد، انگیزه بالایی در برابر مشکلات از خود نشان می دهد، از تلاش بسیاری برخوردار است. همچنین فردی که تاب آوری بالایی دارد، اعتماد به نفس بالایی دارد، به توانایی های خودش ایمان دارد و عزت نفس او زیاد است. یک فرد تاب آور، به راحتی تسلیم مشکلات نمی شود و از خودش احساس ضعف نشان نمی دهد.

شاید مهم ترین ویژگی یک فردی که از تاب آوری بالا برخوردار است، مقاومت او در برابر مشکلات باشد. در خصوص مولفه های مرتبط با تاب آوری باید به مهارت های ارتباطی، جهت گیری برای آینده و مسئله محور بودن یا مثبت نگر بودن اشاره کنیم.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر تاب آوری تحصیلی داشتید، می توانید از پرسشنامه تاب آوری تحصیلی ساموئلز استفاده کنید.